Liga Mistrzów UEFA 2013/2014 – 22. sezon Ligi Mistrzów UEFA (59. turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Klubowych).

Finał został rozegrany 24 maja 2014 na Estádio da Luz w Lizbonie, a zwycięzcą został Real Madryt po wygranej w dogrywce 4:1 nad Atlético Madryt.

Rozgrywki składały się z 3 części: fazy kwalifikacyjnej, fazy grupowej, fazy pucharowej.

Podział miejsc w rozgrywkach

W edycji 2013/2014 Ligi Mistrzów wzięło udział 76 zespołów z 52 federacji piłkarskich zrzeszonych w UEFA (poza Liechtensteinem, gdzie nie były przeprowadzane krajowe rozgrywki ligowe – drużyny piłkarskie z tego kraju należą do szwajcarskiego systemu ligowego). Zespoły zostały przydzielone do danych rund fazy kwalifikacyjnej oraz fazy grupowej zgodnie z rankingiem współczynników ligowych UEFA 2012.

Prawo udziału w rozgrywkach można było uzyskać poprzez: zajęcie odpowiedniego miejsca w tabeli ligowej, zwycięstwo w edycji 2012/2013 Ligi Mistrzów UEFA (jeśli zdobywca tego trofeum nie uzyska miejsca w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy UEFA 2013/2014 dzięki pozycji zajętej w rozgrywkach krajowych). Lp.FederacjaWspół.Drużyny184.4104284.186375.186459.9813555.346654.178747.8322845.515945.1331037.1001134.0501232.4001327.5251426.8001526.3251625.49911722.0001821.141Lp.FederacjaWspół.Drużyny1920.35012019.9162118.8742218.8242318.2082415.9002514.8742614.6752714.2502814.250299.750309.133318.666328.416337.375347.124356.875366.749Lp.FederacjaWspół.Drużyny376.2071385.874395.666405.333415.332424.375434.0000443.9161453.083462.749472.666482.583492.333502.208511.416521.000530.916540.0000

Szczegółowy podział miejsc Drużyny rozpoczynające udziałZwycięzcy poprzedniej rundyI runda kwalifikacyjna(4 drużyny) 4 drużyny – mistrzowie lig federacji z miejsc 50–53II runda kwalifikacyjna(34 drużyny) 32 drużyny – mistrzowie lig federacji z miejsc 17–49 (z wyjątkiem Liechtensteinu) 2 zwycięzców I rundy kwalifikacyjnejIII runda kwalifikacyjna(30 drużyn)dla mistrzów(20 drużyn) 3 drużyny – mistrzowie lig federacji z miejsc 14–16 17 zwycięzców II rundy kwalifikacyjnejdla niemistrzów(10 drużyn) 9 drużyny – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 7–15 1 drużyna - trzeci zespół federacji z miejsca 6Runda play-off(20 drużyn)dla mistrzów(10 drużyn) 10 zwycięzców III rundy kwalifikacyjnej dla mistrzówdla niemistrzów(10 drużyn) 2 drużyny – 3. zespoły ligi federacji z miejsc 4 i 5 3 drużyny – 4. zespoły ligi federacji z miejsc 1–3 5 zwycięzców III rundy kwalifikacyjnej dla niemistrzówFaza grupowa(32 drużyny) 13 drużyn – mistrzowie lig federacji z miejsc 1–13 6 drużyn – 2. zespoły ligi federacji z miejsc 1–6 3 drużyny – 3. zespoły ligi federacji z miejsc 1–3 5 zwycięzców rund play-off dla mistrzów 5 zwycięzców rund play-off dla niemistrzówFaza pucharowa(16 drużyn) 8 drużyn – zwycięzcy grup 8 drużyn – 2. zespoły grup

Uczestnicy Lista uczestników Ligi Mistrzów UEFA 2013/2014 z wyszczególnieniem rund, w których dane drużyny rozpoczęły udział w rozgrywkach. Losowanie grup finałowych odbyło się 29 sierpnia 2013.

Oznaczenia: L1, L2, L3, L4 – drużyny, który zajęły odpowiednie miejsca w ligach krajowych, OT – obrońca tytułu (zwycięzca edycji 2012/2013).

Faza grupowa Bayern Monachium (L1/OT) Atlético Madryt (L3) SL Benfica (L2) Szachtar Donieck (L1) Manchester United (L1) Borussia Dortmund (L2) Paris Saint-Germain (L1) Olympiakos SFP (L1) Manchester City (L2) Bayer Leverkusen (L3) Olympique Marsylia (L2) Galatasaray SK (L1) Chelsea (L3) Juventus (L1) CSKA Moskwa (L1) RSC Anderlecht (L1) FC Barcelona (L1) Napoli (L2) Ajax (L1) FC Kopenhaga (L1) Real Madryt (L2) FC Porto (L1)Runda play-offdla mistrzówdla niemistrzów Arsenal (L4) FC Schalke 04 (L4) FC Paços de Ferreira (L3) Real Sociedad (L4) Milan (L3)III runda kwalifikacyjnadla mistrzówdla niemistrzów FC Basel (L1) Olympique Lyon (L3) PAOK FC (L2) FC Nordsjælland (L2) Austria Wiedeń (L1) Zenit Petersburg (L2) Fenerbahçe SK (L2) Grasshopper Club Zurych (L2) APOEL Nikozja (L1) PSV Eindhoven (L2) SV Zulte Waregem (L2) Red Bull Salzburg (L2) Metalist Charków (L2)II runda kwalifikacyjna Maccabi Tel Awiw (L1) Slovan Bratysława (L1) Sligo Rovers (L1) FH (L1) Celtic (L1) Molde FK (L1) NK Maribor (L1) Sutjeska Nikšić (L1) Viktoria Pilzno (L1) Partizan Belgrad (L1) Ekranas Poniewież (L1) Skënderbeu Korcza (L1) Legia Warszawa (L1) Łudogorec Razgrad (L1) Sheriff Tyraspol (L1) Birkirkara FC (L1) Dinamo Zagrzeb (L1) Győri ETO (L1) Neftçi PFK (L1) The New Saints F.C. (L1) Steaua Bukareszt (L1) HJK Helsinki (L1) Daugava Dyneburg (L1) Nõmme Kalju (L1) BATE Borysów (L1) Dinamo Tbilisi (L1) Wardar Skopje (L1) Cliftonville F.C. (L1) IF Elfsborg (L1) FK Željezničar (L1) Szachtior Karaganda (L1) Fola Esch (L1)I runda kwalifikacyjna Szirak Giumri (L1) EB/Streymur (L1) FC Lusitanos (L1) SP Tre Penne (L1)

Terminarz FazaRundaData losowaniaPierwszy meczDrugi meczKwalifikacjePierwsza runda kwalifikacyjna24 czerwca 20132–3 lipca 20139–10 lipca 2013Druga runda kwalifikacyjna16–17 lipca 201323–24 lipca 2013Trzecia runda kwalifikacyjna19 lipca 201330–31 lipca 20136–7 sierpnia 2013Play-offRunda play-off9 sierpnia 201320–21 sierpnia 201327–28 sierpnia 2013Faza grupowaKolejka 129 sierpnia 201317–18 września 2013Kolejka 21–2 października 2013Kolejka 322–23 października 2013Kolejka 45–6 listopada 2013Kolejka 526–27 listopada 2013Kolejka 610–11 grudnia 2013Faza pucharowa1/8 finału16 grudnia 201318–19 & 25–26 lutego 201411–12 & 18–19 marca 2014Ćwierćfinały21 marca 20141–2 kwietnia 20148–9 kwietnia 2014Półfinały11 kwietnia 201422–23 kwietnia 201429–30 kwietnia 2014Finał24 maja 2014 na Estádio da Luz w Lizbonie

Faza kwalifikacyjna Rozegrane zostały 2 odrębne turnieje kwalifikacyjne. W pierwszym wzięli udział mistrzowie federacji, którym nie przysługiwało prawo automatycznego awansu do fazy grupowej (I i II runda kwalifikacyjna, III runda kwalifikacyjna dla mistrzów oraz runda play-off dla mistrzów). W drugim wystąpiły drużyny, które nie zdobyły tytułu mistrzowskiego swoich federacji a sam mistrz zakwalifikował się bezpośrednio do fazy grupowej turnieju (III runda kwalifikacyjna dla niemistrzów oraz runda play-off dla niemistrzów).

I runda kwalifikacyjna

Do startu w I rundzie kwalifikacyjnej uprawnione były 4 drużyny, z czego 2 były rozstawione.

Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. EB/Streymur 2.316 SP Tre Penne 1.383

Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. FC Lusitanos 1.100 Szirak Giumri 0.850

II runda kwalifikacyjna

Do startu w II rundzie kwalifikacyjnej uprawnionych będzie 34 drużyny (2 z poprzedniej rundy), z czego 17 będzie rozstawionych.

drużyny, które awansowały z I rundy kwalifikacyjnej

Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. BATE Borysów 39.175 Slovan Bratysława 8.341 Celtic 37.538 IF Elfsborg 8.125 Steaua Bukareszt 35.604 Maccabi Tel Awiw 8.075 Viktoria Pilzno 28.745 Molde FK 7.835 Dinamo Zagrzeb 25.916 HJK Helsinki 6.701 Partizan Belgrad 17.425 Ekranas Poniewież 6.300 Legia Warszawa 13.650 Neftçi PFK 5.708 Sheriff Tyraspol 11.533 Dinamo Tbilisi 5.333 NK Maribor 9.941

Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. FK Željezničar 4.566 EB/Streymur2.316 FH 4.083 Cliftonville F.C. 2.116 Győri ETO 3.850 Wardar Skopje 2.050 The New Saints F.C. 3.766 Daugava Dyneburg 1.658 Łudogorec Razgrad 3.450 Sutjeska Nikšić 1.300 Sligo Rovers 3.225 Nõmme Kalju 1.191 Szachtior Karaganda 2.941 Szirak Giumri1.383 Skënderbeu Korcza 2.833 Fola Esch 0.925 Birkirkara FC 2.541

III runda kwalifikacyjna

Od tej rundy turniej kwalifikacyjny zostanie podzielony na 2 części – dla mistrzów i niemistrzów poszczególnych federacji: do startu w III rundzie kwalifikacyjnej dla mistrzów uprawnionych będzie 20 drużyn (w tym 17 zwycięzców II rundy), z czego 10 będzie rozstawionych; do startu w III rundzie kwalifikacyjnej dla niemistrzów uprawnionych będzie 10 drużyn, z czego 5 będzie rozstawionych.

Drużyny, które przegrają w tej rundzie, otrzymają prawo gry w rundzie play-off Ligi Europy UEFA.

Uwaga: losowanie III rundy kwalifikacyjnej odbywa się przed zakończeniem II rundy, więc pary z II rundy są losowane według współczynnika „lepszej” drużyny. Oznacza to, że dla rozstawienia w III rundzie kwalifikacyjnej nie ma znaczenia, kto odpadnie w II rundzie.

Kwalifikacje dla mistrzów drużyny, które awansowały z II rundy kwalifikacyjnej

Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. FC Basel59.785 Viktoria Pilzno28.745 Szachtior Karaganda39.175 Dinamo Zagrzeb25.916 Celtic37.538 Partizan Belgrad17.425 Steaua Bukareszt35.604 Austria Wiedeń16.575 APOEL Nikozja35.366 Legia Warszawa13.650

Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. Sheriff Tyraspol11.533 Molde FK7.835 NK Maribor9.941 Nõmme Kalju6.701 Łudogorec Razgrad8.341 FH6.300 IF Elfsborg8.125 Skënderbeu Korcza5.708 Maccabi Tel Awiw8.075 Dinamo Tbilisi5.333

Kwalifikacje dla niemistrzów

Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. Olympique Lyon95.800 Metalist Charków62.451 Zenit Petersburg70.766 Fenerbahçe SK46.400 PSV Eindhoven64.945

Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. PAOK FC28.800 Grasshopper Club Zurych7.285 Red Bull Salzburg28.075 SV Zulte Waregem6.880 FC Nordsjælland12.640

1Metalist Charków został zdyskwalifikowany za ustawienie meczu ligi ukraińskiej.

Runda play-off

W tej rundzie kwalifikacji utrzymany został podział na 2 części – dla mistrzów i niemistrzów poszczególnych federacji: do startu w rundzie play-off dla mistrzów uprawnionych było 10 drużyn (zwycięzców III rundy), z czego 5 będzie rozstawionych; do startu w rundzie play-off dla niemistrzów uprawnionych było 10 drużyn (w tym 5 zwycięzców III rundy), z czego 5 będzie rozstawionych.

Drużyny, które przegrały w tej rundzie, otrzymały prawo gry w fazie grupowej Ligi Europy UEFA. Kwalifikacje dla mistrzów drużyny, które awansowały z III rundy kwalifikacyjnej

Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. FC Basel59.785 Viktoria Pilzno28.745 Celtic37.538 Dinamo Zagrzeb25.916 Steaua Bukareszt35.604

Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. Austria Wiedeń16.575 Łudogorec Razgrad3.450 Legia Warszawa13.650 Szachtior Karaganda2.941 NK Maribor9.941

Kwalifikacje dla niemistrzów drużyny, które awansowały z III rundy kwalifikacyjnej

Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. Arsenal113.592 FC Schalke 0484.922 Olympique Lyon95.800 Zenit Petersburg70.766 Milan93.829

Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. PSV Eindhoven64.945 Real Sociedad17.605 Fenerbahçe SK46.400 FC Paços de Ferreira12.833 PAOK FC128.800

1Metalist Charków został wykluczony z europejskich pucharów przez UEFA. W związku z tym wolne miejsce zajął rywal Metalista w poprzedniej rundzie – PAOK FC.

Faza grupowa

Do startu w fazie grupowej uprawnione były 32 drużyny (w tym 10 zwycięzców rundy play-off). W trakcie losowania zespoły zostały rozdzielone na 4 koszyki, następnie rozlosowane i podzielone na 8 grup po 4 drużyny każda. Do jednej grupy nie mogły trafić drużyny z tego samego koszyka i federacji.

Wszystkie zespoły zagrały ze sobą dwukrotnie – po 2 najlepsze z każdej grupy awansują do fazy pucharowej, drużyny z 3. miejsc otrzymały prawo gry w 1/16 finału Ligi Europy UEFA.

Zasady ustalania kolejności w tabeli: liczba zdobytych punktów w całej rundzie; liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; różnica bramek w meczach bezpośrednich; liczba bramek zdobytych na wyjeździe w meczach bezpośrednich różnica bramek w całej rundzie; liczba zdobytych bramek w całej rundzie; współczynnik drużyny z poprzednich 5 sezonów.

Na żółtym tle przedstawiono drużyny, które awansowały z rundy play-off Ligi Mistrzów.

Koszyk 1 Drużyna Współcz. Drużyna Współcz. FC Barcelona 157.605 Manchester United 130.592 Bayern Monachium 146.922 Arsenal 113.592 Chelsea 137.592 FC Porto 104.833 Real Madryt 136.605 SL Benfica 102.833

Koszyk 2 Drużyna Współcz. Drużyna Współcz. Atlético Madryt 99.605 Olympique Marsylia 78.800 Szachtar Donieck 94.951 CSKA Moskwa 77.766 Milan93.829 Paris Saint-Germain 71.800 FC Schalke 0484.922 Juventus 70.829