Melodifestivalen 2018 – 57. edycja festiwalu, będącego szwedzkimi eliminacjami do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. Półfinały odbyły się kolejno: 3, 10, 17 i 24 lutego, koncert drugiej szansy – 3 marca, a finał – 10 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską.

Selekcje wygrał Benjamin Ingrosso z utworem „Dance You Off”, zdobywając w sumie 181 punktów w finale eliminacji.

Format Dwudziestu ośmiu uczestników podzielono na cztery siedmioosobowe półfinały. Z każdego półfinału dwójka najlepszych uczestników otrzyma automatyczny awans do finału. Laureaci trzeciego oraz czwartego miejsca półfinałów zakwalifikowani zostali do etapu drugiej szansy, z którego kolejna czwórka awansowała do wielkiego finału.

Harmonogram Tradycyjnie każdy etap odbywał się w innym szwedzkim mieście, a finał został zorganizowany w Friends Arena w Solnie na północ od centrum Sztokholmu.

Data Miasto Miejsce Etap 3 lutego Karlstad Löfbergs Arena Półfinał 1 10 lutego Göteborg Scandinavium Półfinał 2 17 lutego Malmö Malmö Arena Półfinał 3 24 lutego Örnsköldsvik Fjällräven Center Półfinał 4 3 marca Kristianstad Kristianstad Arena Druga szansa(Andra chansen) 10 marca Sztokholm Friends Arena Finał

Półfinały Półfinał 1 Pierwszy półfinał odbył się 3 lutego 2018 w Löfbergs Arena w Karlstad. L.p. Artysta Piosenka Autorzy Liczba głosów Miejsce Rezultat Razem 1 Sigrid Bernson „Patrick Swayze” Andrej Kamnik, Josefin Glenmark, Peg Parnevik, Sigrid Bernson951,26092,4761,043,7364 Druga szansa 2 John Lundvik „My Turn” Anna-Klara Folin, John Lundvik, Jonas Thander1,048,501103,6321,152,1532 Finał 3 Renaida „All the Feels” Laurell Barker, Jon Hällgren, Peter Barringer, Lukas Hällgren1,037,54989,3581,126,9073 Druga szansa 4 Edward Blom „Livet på en pinne” Edward Blom, Thomas G:son, Stefan Brunzell, Kent Olsson801,61663,826865,442 5 Odpadł 5 Kikki Danielsson „Osby Tennessee” Sulo Karlsson, Kikki Danielsson555,466 —555,466 7 Odpadła 6 Kamferdrops „Solen lever kvar hos dig” Herbert Trus, Danne Attlerud, Martin Klaman, Krstoffer Tømmerbakke, Erik Smaaland, Kamferdrops555,778 —555,778 6 Odpadła 7 Benjamin Ingrosso „Dance You Off” Benjamin Ingrosso, MAG, Louis Schoorl, K Nita1,184,738110,4171,295,1551 Finał Legenda:

Półfinał 2 Drugi półfinał odbył się 10 lutego 2018 w Scandinavium w Göteborgu. L.p. Artysta Piosenka Autorzy Liczba głosów Miejsce Rezultat Razem 1 Samir & Viktor „Shuffla” Andreas „Stone” Johansson, Denniz Jamm, Costa Leon, Samir Badran, Viktor Frisk1,166,43470,6291,237,0631 Finał 2 Ida Redig „Allting som vi sa” Yvonne Dahlbom, Jesper Welander, Ida Redig721,81757,707779,524 5 Odpadła 3 Jonas Gardell „Det finns en väg” Calle Kindbom, Jonas Gardell, Mats Tärnfors490,911 —490,911 7 Odpadł 4 Margaret „In My Cabana” Anderz Wrethov, Linnea Deb, Arash Labaf, Robert Uhlmann805,01660,198865,2143 Druga szansa 5 Stiko Per Larsson „Titta vi flyger” Stiko Per Larsson, Emil Rotsjö529,194 —529,194 6 Odpadł 6 Mimi Werner „Songburning” Göran Werner, Mimi Werner, Niki Niki, Carl Varga, Johan Åsgärde, Oliver Lundström744,80167,923812,7244 Druga szansa 7 Liamoo „Last Breath” Liam Cacatian Thomassen, Morten Thorhauge, Peter Bjørnskov, Lene Dissing1,051,127100,1361,151,2632 Finał Legenda:

Półfinał 3 Trzeci półfinał odbył się 17 lutego 2018 w Malmö Arena w Malmö. L.p. Artysta Piosenka Autorzy Liczba głosów Miejsce Rezultat Razem 1 Martin Almgren „A Bitter Lullaby” Josefin Glenmark, Märta Grauers850,68493,848944,5321 Finał 2 Barbi Escobar „Stark” Barbi Escobar, Costa Leon, Andreas ”Stone” Johansson426,768 —426,768 7 Odpadła 3 Moncho „Cuba Libre” Jimmy Jansson, David Strääf, Markus Videsäter, Axel Schylström, Moncho569,21046,859616,0694 Druga szansa 4 Jessica Andersson „Party Voice” Fredrik Kempe, David Kreuger, Niklas Carson Mattsson, Jessica Andersson788,787102,041890,8282 Finał 5 Kalle Moraeus i Orsa Spelmän „Min dröm” Thomas G:son, Alexzandra Wickman537,89158,589596,480 5 Odpadli 6 Dotter „Cry” Linnea Deb, Peter Boström, Thomas G:son, Johanna Jansson511,718 —511,718 6 Odpadła 7 Méndez „Everyday” Leopoldo Mendez, Jimmy Jansson, Palle Hammarlund701,55791,553793,1103 Druga szansa Legenda:

Półfinał 4 Czwarty półfinał odbył się 24 lutego 2018 w Fjällräven Center w Örnsköldsvik. L.p. Artysta Piosenka Autorzy Liczba głosów Miejsce Rezultat Razem 1 Emmi Christensson „Icarus” Thomas G:son, Christian Schneider, Andreas Hedlund, Sara Biglert541,494 —541,494 6 Odpadła 2 Elias Abbas „Mitt paradis” Anderz Wrethov, Hamed „K-One” Pirouzpanah, Sami Rekik605,64439,845645,489 5 Odpadł 3 Felicia Olsson „Break That Chain” Bobby Ljunggren, Kristian Lagerström, Henrik Wikström, Joy Deb536,504 —536,504 7 Odpadła 4 Rolandz „Fuldans” Fredrik Kempe, David Kreuger, Robert Gustafsson, Regina Hedman737,99680,005818,0012 Finał 5 Olivia Eliasson „Never Learn” Anton Ewald, Jonas Wallin, Trond Smeplass601,93246,425648,3574 Druga szansa 6 Felix Sandman „Every Single Day” Noah Conrad, Tony Ferrari, Parker James, Jake Torry, Felix Sandman693,16770,118763,2853 Druga szansa 7 Mariette „For You” Jörgen Elofsson816,97684,609901,5851 Finał Legenda:

Druga szansa Koncert drugiej szansy odbył się 3 marca 2018 w Kristianstad Arena w Kristianstad. DuetL.p.ArtystaPiosenkaLiczba głosówRezultatI 1 Margaret„In My Cabana”877,351Finał 2 Moncho„Cuba Libre”602,941OdpadłII 1 Renaida„All the Feels”884,188Finał2Olivia Eliasson„Never Learn”682,801OdpadłaIII 1 Felix Sandman„Every Single Day”868,152Finał2Mimi Werner„Songburning”583,305OdpadłaIV1Sigrid Bernson„Patrick Swayze”741,226Odpadła2Méndez„Everyday”767,551Finał Legenda:

Finał Finał odbył się 10 marca 2018 w Friends Arena w Solnie w Sztokholmie. L.p. Artysta Piosenka Jurorzy Widzowie Razem MiejsceLiczba głosówProcentPunkty1 Méndez „Everyday” 21,351,896 9,7% 62 64 122 Renaida „All the Feels” 301,116,740 8,0% 51 81 93 Martin Almgren „A Bitter Lullaby” 43899,049 6,4% 41 84 84 John Lundvik „My Turn” 661,349,766 9,6% 62 128 35 Jessica Andersson „Party Voice” 33809,292 5,8% 37 70 116 Liamoo „Last Breath” 521,171,247 8,4% 53 105 57 Samir & Viktor „Shuffla” 541,314,016 9,4% 60 104 68 Mariette „For You” 641,080,536 7,7% 49 113 49 Felix Sandman „Every Single Day” 941,401,767 10,0% 64 158 210 Margaret „In My Cabana” 62904,893 6,5% 41 103 711 Benjamin Ingrosso „Dance You Off” 1141,469,808 10,5% 67 181 112 Rolandz „Fuldans” 241,124,955 8,0% 51 75 10

Głosy jurorówInternationella juryn i Melodifestivalen 2018: De presenterar poängenL.p.PiosenkaSuma1 „Everyday” 1 1 2 2 „All the Feels” 3 2 6 8 8 3 30 3 „A Bitter Lullaby” 2 8 3 2 7 6 6 1 6 2 43 4 „My Turn” 7 3 8 6 4 8 10 10 5 4 1 66 5 „Party Voice” 1 5 1 7 3 3 4 3 6 33 6 „Last Breath” 8 4 4 1 5 2 2 5 7 7 7 52 7 „Shuffla” 5 6 5 10 6 1 12 4 5 54 8 „For You” 4 7 6 5 8 5 7 2 10 2 8 64 9 „Every Single Day” 6 1 12 8 10 10 12 7 6 12 10 94 10 „In My Cabana” 12 10 7 3 7 5 8 3 3 4 62 11 „Dance You Off” 10 12 10 12 12 12 8 4 12 10 12 114 12 „Fuldans” 2 2 4 1 4 3 1 2 5 24Członkowie międzynarodowej komisji jurorskiej

Legenda:

Przypisy

2018 Kategoria:2018 w Szwecji Kategoria:2018 w muzyce Kategoria:Karlstad Kategoria:Göteborg Kategoria:Malmö Kategoria:Kristianstad Kategoria:Kultura w Sztokholmie