La gramática del idioma ucraín describe les regles fonolóxiques, morfolóxiques, y sintáctiques de dichu idioma. L'ucraín contién 7 casos y 2 númberos pa la so declinación nominal; y 2 aspeutos, 3 tiempos, 3 maneres y 2 voces pa la so conxugación verbal. Los axetivos tienen que concordar en númberu, xéneru y casu colos sos sustantivos.

Pa entender la gramática ucraniana, ye necesariu entender les diverses regles fonolóxiques que deriven del choque de dos o más soníos. Remarcar esto mengua'l númberu d'esceiciones y fai entender les regles meyor. L'orixe de delles d'estes regles fonolóxiques retrotrayer hasta'l ablaut indoeuropéu. Esto ye lo que suel esplicar les diferencies ente l'infinitivu y el raigañu del presente de munchos verbos.

Esti artículu describe la gramática de la llingua lliteraria, que coesiste xeneralmente con varios dialeutos. Les diferencies principales ente los dialeutos son de vocabulariu, pero tamién hai diferencies ocasionales na fonoloxía y la morfoloxía.

Fonoloxía Los siguientes aspeutos de la fonoloxía ucraniana tienen de tenese en cuenta pa entender correutamente la gramática del ucraín.

Clasificación de vocales N'ucraín esisten dos clasificaciones distintos de vocales: según la perspeutiva histórica y según la perspeutiva moderna. Según la perspeutiva histórica, les vocales ucraínes pueden estremase nestos dos categoríes: Vocales dures (ciríliques: а, и (del protoeslavu *ы), о y у; transliteradas: a, y (del protoeslavu *y), o y u). Vocales blandes (ciríliques: е, і y и (del protoeslavu и); transliteradas: e, i y y (del protoeslavu *i). Les vocales yodizadas considérense vocales blandes.

Según la perspeutiva moderna, les vocales ucraínes pueden clasificase nestes otres dos categoríes: Vocales dures (ciríliques: а, е, и, і, о y у; transliteradas: a, e, y, i, o y u). Esta categoría difier de la categoría dura histórica. Vocales yodizadas (ciríliques: я, є, ї y ю; transliteradas ja, je, ji y ju). A esta categoría tamién pueden añader les combinaciones de lletres йо/ьо (transliteradas como jo).

Clasificación de consonantes N'ucraín, les consonantes pueden categorizarse asina: Llabiales (ciríliques: б, в, м, п y ф; transliteradas: b, v, m, p y f). Estes lletres son casi siempres dures n'ucraín (hai esceiciones ortográfiques), nunca pueden ser doblaes, nin pueden polo xeneral dir siguíes por una vocal yodizada (esceición: en combinaciones CL onde C ye una dental y L ye una llabial, una vocal blandia puede siguir, p. ex., svjato/свято). Sibilantes postalveolares (ciríliques: ж, ч y ш; transliteradas: ž, č y š). El dígrafu щ (šč) tamién s'incluyiría equí. Estes lletres yeren en protoeslavu toes palatales (blandes). N'ucraín, fixéronse dures pa crear la declinación mista de sustantivos. Nenguna d'elles puede dir siguida por un signu blandu (cirílicu: ь; treslliteráu con un apóstrofu (')) nin por cualesquier vocal yodizada. Toes sacante'l dígrafu pueden doblar si van siguíes por una vocal blanda, p. ex., zbižžja/збіжжя. Dentales (ciríliques: д, з, л, н, с, т y ц; transliteradas: d, z, l, n, s, t y c). N'ucraín, como en protoeslavu, estes lletres pueden ser tanto dures como blandes. Nunca (sacantes que sían la última lletra nun prefixu) pueden dir siguíes por un apóstrofu. Amás, pueden doblar. Alveolar (cirílica: р; transliterada: r). Esta lletra puede ser cualesquier tanto dura como blanda. Ye siempres dura a la fin d'una sílaba. Por tanto, r siempres ye dura a la fin d'una pallabra y nunca puede dir siguida por un signu blandu. r Nunca puede doblar, sacante en pallabres estranxeres (como сюрреалізм). Velares (ciríliques: г, ґ, к y х; transliteradas: h, g, k y x). Tantu n'ucraín como en protoeslavu, estes lletres son siempres dures. Si fueren siguíes por una vocal blanda o yodizada, esperimenten la primera y segunda palatalizaciones. Por ello, nunca pueden ser doblaes nin dir siguíos por un apóstrofu.

Cambeos históricos Na llingua ucraniana, asocedieron los cambeos de soníu siguientes ente'l periodu del idioma protoeslavu y el del ucraín actual: Nuna sílaba recién zarrada, esto ye, una sílaba qu'acaba nuna consonante, los protoeslavos o y y muten a i si la vocal siguiente en protoeslavu yera unu de los "yers" (ǐ (ь) o ǔ (ъ)). Pleofonía: Les combinaciones protoeslavas, ToRT y TeRT, onde T ye cualquier consonante y R ye r o l tienen los siguientes cambeos n'ucraín ## TorT da ToroT (el protoeslavu *borda da l'ucraín boroda) TolT da ToloT (el protoeslavu *bolto da l'ucraín boloto) TerT da TereT (el protoeslavu *berza da l'ucraín bereza) TelT da ToloT (el protoeslavu *melko da l'ucraín moloko) La vocal nasal protoeslava ę refléxase como ja sacante dempués d'una sola llabial, onde se reflexa como ″ja ('я), o dempués d'una sibilante postalveolar onde se reflexa como a. Exemplos: el protoeslavu *pętĭ da nel ucraín p″jat (п'ять); el protoeslavu *telę da nel ucraín telja; y el protoeslavu kyrčę da nel ucraín kyrča. Esta vocal nasal protoeslava deriva del protoindoeuropéu -en, -em, o una de les sonantes n y m. La lletra protoeslava ě (ѣ), reflexar n'ucraín xeneralmente como i sacante: Al entamu de la pallabra, onde se reflexa como ji: el protoeslavu *ěsti da l'ucraín jisty Depués de les sibilantes postalveolares, onde se reflexa como a: el protoeslavu *-yžěti da l'ucraín -yžaty Los protoeslavos i y y refléxense dambos n'ucraín como y La combinación protoeslava -CǐjV, onde C ye cualquier consonante y V ye cualesquier vocal, apuerta n'ucraín na combinación -CCjV, sacante: Si C ye llabial o 'r', onde apuerta -C"jV Si V ye la protoeslava y, entós la vocal n'ucraín muta a a, p. ex., el protoeslavu *žitĭje da l'ucraín žyttja Si V ye la protoeslava ĭ, entós la combinación apuerta ej, p. ex., el plural de xenitivu de mancomún eslavu *myšĭjĭ da n'ucraín myšej Si una o más consonantes precieden a 'C', entós nun se doblar les consonantes n'ucraín # Les combinaciones protoeslavas dl y tl simplificar en l, por casu, el protoeslavu *mydlo da l'ucraín mylo El protoeslavu ǔl (voz l̥) y ǐl (voz ĺ̥) apuerta ov, ente que'l final de pallabra *lǔ apuerta v. Por casu, el protoeslavu *vĺ̥kǔ apuerta vovk n'ucraín

Cambeos actuales La primer palatalización afecta a les velares y les vocales siguientes: y, y del protoeslavu i, a/i del protoeslavu ě; esto deriva del protoindoeuropéu ē: h/g antes d'estes vocales muta a ž k antes d'estes vocales muta a č x antes d'estes vocales muta a š La segunda palatalización afecta a les velares y les vocales siguientes: y del protoeslavu i deriváu d'un diptongu indoeuropéu y a/i del protoeslavu ě deriváu d'un diptongu indoeuropéu: h/g antes d'estes vocales muta a z k antes d'estes vocales muta a c x antes d'estes vocales muta a s La yodización afecta a toles consonantes y a la semivocal j (й). Prodúcense los siguientes cambeos: Les llabiales inxerten una l ente la llabial y la semivocal: el protoeslavu *zemja da l'ucraín zemlja. Les velares siguíes por una semivocal muten como na primer palatalización. La semivocal cai. Esti cambéu puede ser rastrexáu hasta'l protoeslavu. ktj apuerta č tj apuerta č dj apuerta ž, sacante nos verbos onde apuerta dž sj apuerta š stj y skj apuerten šč (щ) zdj y zhj apuerten ždž zkj apuerta žč lj, nj y rj apuerten l, n y r (ль, нь y рь) N'ucraín, cuando dos o más consonantes xúntense a la fin de la pallabra, entós inxertar una "vocal flotante" so les condiciones siguientes. Dada una agrupación consonántica C1(ь)C2(ь), onde C ye cualquier consonante ucraniana, la vocal de rellenu inxertar ente les dos consonantes y dempués del ь. Una vocal de rellenu solamente inxertar si C2 ye una de les consonantes siguientes: k, v, l, m, r, n y c. Nesti casu: Si C1 ye h, k o x, rellenar con o siempres Si C2 ye k o v, rellenar con o, pero nun se rellena si v deriva de voz l, por casu, vovk Si C2 ye l, m, r o c, entós rellénase con y La única esceición conocida ye vide′om, que se debería rellenar con y, pero sicasí añade una o. Les combinaciones -stv y -s′k nun se ruempen Si'l C1 ye j (й), l'aplicación d'estes regles vien siendo opcional, habiendo formes con rellenu y ensin rellenu

Asimilación Les asimilaciones siguientes asoceden: Antes de la с d'un sufixu (-ський o -ство) Si'l raigañu acaba en г (ґ), ж o з, entós muta a з y la с del sufixu piérdese. Si'l raigañu acaba en к, ч o ц, entós muta a ц y el с del sufixu piérdese. Si'l raigañu acaba en х, с o ш, entós muta a с y el с del sufixu piérdese (o la última lletra del raigañu esaníciase). Les combinaciones siguientes de lletres camuden: {ж, з} + дн ta contraida a {ж, з} + н. ст + {л, н} ta contraida a с + {л, н}. {п, р} + тн ta contraida a {п, р} + н. {с, к} + кн ta contraida a {с, к} + н.

Disimilación La disimilación más común apaez nel infinitivu de verbos, ónde {д, т} + т disimila a ст, por casu, крад + ти da красти y плет + ти da плести.

Morfoloxía

Nominal

Sustantivos La declinación tien siete casos (nominativu, xenitivu, dativu, acusativu, presea, llocativu y vocativu), en dos númberos (singular y plural), y con completa concordanza de xéneru gramatical (masculín, femenín y neutru). Los axetivos, los pronomes, y los dos primeros númberos cardinales tienen formes concretes en función del xéneru.

Un tercer númberu, el dual, tamién esistió en ruteno, pero quitando'l so usu nos casos nominativos y acusativos de los númberos dos, trés y cuatro, p. ex. dvi hryvni/дві гривні vs. dvoje hryven/двоє гривень (recategorizado güei como nominativu plural), perdióse n'ucraín. Otros restos del dual pueden atopase en referencia a coses que son por naturaleza dobles: güeyos, costazos, oreyes, p. ex. plečyma. Dacuando, les formes duales pueden estremar ente significaos.

N'ucraín, hai 4 tipos de declinación. La primer declinación usar pa la mayoría de sustantivos femeninos. La segunda declinación usar pa la mayoría de sustantivos masculinos y neutros. La tercer declinación utilizar pa los sustantivos femeninos qu'acaben en ь o nuna sibilante postalveolar. La cuarta declinación usar pa los sustantivos neutros qu'acaben en я/а (del protoeslavu ę).

La mayoría de los tipos de declinación consta de 3 subgrupos distintos: fuerte, mista, y débil. La declinación débil ye pa sustantivos que les sos raigaños terminen nuna lletra blanda (siguida por vocal yodizada o vocal blanda). La declinación mista ye pa sustantivos que les sos raigaños terminen nuna sibilante postalveolar o dacuando en r. La declinación fuerte ye pa tolos demás sustantivos.

Si tómase como base'l final de les pallabres que tienen declinación fuerte, a partir de les regles siguientes pueden estrayese los finales de pallabra correspondientes nes declinaciones misto y débil: Declinación mista *# Toa o siguiendo a una sibilante postalveolar pasa a y. Toa и siguiendo a una sibilante postalveolar pasa a i. Declinación débil: siempres que'l signu blandu ь o la semivocal й preciedan a la vocal final, prodúcense los cambeos siguientes(estos son principalmente cambeos d'ortografía, correllacionaos con cambeos similares en protoeslavu): ьа y йа dan я ьо da е йе da є ьи da і йи da ї ьу y йу dan ю ьі da і йі da ї Los sustantivos qu'acaben nuna consonante tán marcaos nes tables siguientes con ∅ (ensin terminación).

Primer declinación