В езикознанието абесѝвен (лишителен падеж, от латинското abesse „далеч съм“), каритѝвен и приватѝвен (отрицателен падеж) са имената на граматичен падеж, означаващ липсата или отсъствието на съответното склонено съществително. На български същата функция имат предлогът и представката –без.
В австралийските езици Мартудунира В мартудунира привативният падеж се образува с две наставки: -уириуа и -уираа. Какво точно определя коя наставка да се използва не е ясно. Парла-уираа нганарна. пари-прив 1МН. Ч.ИЗКЛ Нямаме никакви пари.
В кавказките езици
В угро-финските езици Фински Във финския език абесивният падеж се отбелязва с -tta за задни гласни и -ttä за предни гласни съобразно с хармонията на гласните. Например: raha „пари“ rahatta „без пари“ Съществува и равнозначеща конструкция, използваща думата ilman и партитивния падеж: ilman rahaa „без пари“ или по-рядко срещаното: rahaa ilman „без пари“ Абесивният падеж при съществителните се използва рядко в писмения език и дори още по-рядко в говоримия, въпреки че някои абесивни форми са по-често срещани отколкото еквивалетните им форми с ilman: tuloksetta „безуспешно, безплодно“ Itkin syyttä. „Плаках без причина.“ Абесивът, обаче, е широко използван при именните глаголни форми (образувани чрез афикса -ma- / -mä-) като например в puhu-ma-tta „без говорене“, osta-ma-tta „без купуване“, välittä-mä-ttä „без тревожене:“ Juna jäi tulematta. „Влакът не се появи.“ Тази форма често може да бъде заменена чрез използване на отрицателната форма на глагола: Juna ei tullut.
Възможно е понякога да чуете грешна употреба на абесивния падеж във финския, където абесивните и ilman формите се комбинират: ilman rahatta Има дискусия дали това не е смущение от естонски.
Естонски Естонският също използва абесивен падеж, който се образува чрез -ta и в единствено и в множествено число: (ilma) autota „без кола (предлогът ilma се счита за грешка в текстовия стил)“ Талин се слави с два бара, които използват за свои цели употребата на комитативен и абесивен падеж, Nimeta baar (барът без име) и Nimega baar (барът с име).
Именните форми на глагола се образуват чрез афикса -ma-, а абесивът чрез -ta: Rong jäi tulemata. „Влакът не се появи.“
Сколт-саамски Абесивът при съществителните в сколт-саамския се отбелязва с -tää и в единствено и в множествено число: Riâkkum veä'rtää. „Плаках без причина.“ Наставката за абесивен падеж при отглаголните съществителни е -ǩâni or -kani: Son vuõ'lji domoi mainsteǩâni mõ'nt leäi puättam. „Той/тя си отиде в къщи без казване (без да каже) защо беше дошъл/дошла.“ За разлика от финския, абесивът все още се използва често в сколт-саамския.
Инари-саамски Абесивът при съществителните в инари-саамския се отбелязва чрез -táá. Отглаголните съществителни се образуват чрез -hánnáá, -hinnáá или -hennáá.
Други саамски езици Абесивният падеж не се използва продуктивно в западните саамски езици, въпреки че може да се срещне като вкаменени форми.
Категория:Падежи