miniatura|500px|Total aproximat de víctimes a la II Guerra Mundial miniatura|L'URSS fou el país amb més víctimes mortals a la II Guerra mundial: més de 26 milions, dels que només 8.860.400 eren militars. La comptabilització de les víctimes de la Segona Guerra Mundial ha estat objecte de nombrosos estudis, que generalment ofereixen estimacions d'entre 55 i 60 milions de persones mortes, elevant-se fins a més de 70 milions segons els càlculs més pessimistes i de 40 a 45 milions segons els més optimistes.

Entre les víctimes mortals s'expliquen tant combatents com també, i principalment, població civil, víctima de la mateixa violència dels enfrontaments armats, especialment durant els bombardejos sobre ciutats, però també com a resultat de les particulars circumstàncies del conflicte que van portar a violacions massives dels drets humans sent el fenomen de l'holocaust el seu màxim exponent, juntament amb la deportació i reclusió en camps de concentració, al que es va afegir la desprotecció dels milions de refugiats i desplaçats, sotmesos a fams i els rigors del clima.

El càlcul s'ha vist dificultat per l'ocultació i canvi d'algunes xifres; per exemple, Stalin va reconèixer en 1945 que l'URSS va tenir 7 milions de morts (en l'actualitat els càlculs van de 17 a 37 milions de morts). Xina, el segon país amb més morts, té problemes per calcular les seves pèrdues perquè en aquests temps sofria una guerra civil, de manera que aquestes s'estimen entre 8 i 30 milions.The rape of Nanking Alemanya va ser el tercer país més afectat, amb xifres estimades entre 4,5 i 10 milions de pèrdues (1,5 milions de civils per bombardeigs aliats).La Caiguda d'Alemanya Polònia va ser el quart país amb més morts, entre 3 i 6 milions incloent la població jueva morta en l'Holocaust. A més hi ha diverses xifres que no han estat incloses perquè s'han ocultat deliberadament de la història, com la fam que la guerra va provocar en Bengala i va matar de 2 a 4 milions d'indis. Japó va tenir 1,2 milions de soldats i un milió de civils morts i 1,4 desapareguts.How many soldiers died in World War 2?

Xifres de víctimes mortals Segons F. W. Putzger: Historischer Weltatlas, ed. Velhagen & Klasing, 1969 Les xifres engloben les persones caigudes, assassinades, mortes o desaparegudes durant la guerra.

País Soldats Civils(Bombardeigs aeris o guerra de partisans) Civils - Jueus D'origen alemany(fins a 1949) TotalBèlgica 10.000 50.000 30.000 0 90.000Bulgària 10.000 0 10.000 0 20.000Ciutat Lliure de Danzig 20.000 80.000 0 0 100.000Alemanya 3.200.000 2.100.000 170.000 0 5.470.000Estònia 0 140.000 0 0 140.000Finlàndia 90.000 0 0 0 90.000França 250.000 70.000 80.000 0 600.000Grècia 20.000 80.000 60.000 0 160.000Regne Unit 330.000 60.000 0 0 390.000Itàlia 330.000 50.000 10.000 0 410.000Iugoslàvia 300.000 1.300.000 60.000 50.000 1.710.000Letònia 0 120.000 80.000 10.000 210.000Lituània 0 170.000 130.000 0 300.000Països Baixos 10.000 100.000 100.000 0 210.000Noruega 10.000 0 0 0 10.000Àustria 230.000 40.000 60.000 0 330.000Polònia 500.000 2.100.000 3.000.000 1.300.000 6.900.000Romania 200.000 60.000 220.000 14.000 494.000Unió Soviètica 8.600.000 12.000.000 1.000.000 300.000 21.900.000Txecoslovàquia 7.000 50.000 270.000 45.000 372.000Hongria 140.000 100.000 200.000 9.000 449.000Estats Units (a Europa) 170.000 0 0 0 170.000Total (Europa) 19.020.000 13.270.000 5.450.000 1.470.000 39.410.000Austràlia 30.000 0 0 0 30.000Índia Britànica 40.000 0 0 0 40.000Xina 3.500.000 10.000.000 0 0 13.500.000Japó 1.700.000 550.000 0 0 2.250.000Nova Zelanda (a l'àrea del Pacífic) 10.000 0 0 0 10.000Estats Units (a l'àrea del Pacífic) 50.000 0 0 0 50.000Total (Àsia) 5.330.000 10.360.000 0 0 15.690.000TOTALS 24.350.000 23.630.000 5.450.000 1.470.000 55.100.000

Segons W. van Mourik: Bilanz des Krieges, Ed. Lekturama, Rotterdam, 1978 Les xifres comprenen els soldats caiguts o desapareguts i els civils morts en accions de guerra. Es refereix als països de procedència de les víctimes.

País SoldatsAustràlia 30.000Bèlgica 10.000Brasil 1.000Bulgària 10.000Xina 3.500.000Alemanya 3.250.000Finlàndia 90.000França 250.000Grècia 20.000Regne Unit 370.000Itàlia 330.000Japó 1.700.000Iugoslàvia 300.000Nova Zelanda 10.000Països Baixos 23.000Noruega 10.000Àustria 230.000Polònia 820.000Romania 200.000Unió Soviètica 8.600.000Txecoslovàquia 20.000Hongria 120.000Estats Units 220.000Total 20.013.000País CivilsBèlgica 50.000Xina 10.000.000Alemanya 3.640.000Estònia 140.000França 370.000Grècia 480.000Regne Unit 60.000Itàlia 70.000Japó 360.000Iugoslàvia 1.400.000Letònia 220.000Lituània 350.000Països Baixos 112.000Àustria 40.000Polònia 2.000.000Romania 60.000Unió Soviètica 12.000.000Txecoslovàquia 350.000Hongria 100.000Total 31.702.000

Referències

Bibliografia F. W. Putzger: Historischer Weltatlas, Velhagen & Klasing, Bielefeld Berlin Hannover, 1969 W. van Mourik: Bilanz des Krieges, Lekturama-Rotterdam, 1978 Boris C. Urlanis: Bilanz der Kriege. Die Menschenverluste Europas vom 17. Jahrhundert bis zur Gegenwart, Deutscher Verlag der Wissenschaften, Berlin 1965 Micheal Clodfelter: Warfare and armed conflicts: a statistical reference to casualties and other figures, 1500-2000, McFarland, Jefferson, N.C., 2002 (2nd ed.) Rüdiger Overmans: Deutsche militärische Verluste im Zweiten Weltkrieg, Oldenbourg, München, 2004 (3. Aufl.)

Enllaços externs

http://www.waffenhq.de/... - Llista de les víctimes (en alemany) http://users.erols.com/... - Source List and Detailed Death Tolls for the Twentieth Century Hemoclysm

Categoria:Segona Guerra Mundial