miniatura|100 m tanques als Jocs Olímpics d'Atlanta miniatura miniatura|Nevin Yanıt, medalla d'or a Barcelona 2010. Els 100 metres tanques són una prova d'atletisme que només es diputa en la seva modalitat femenina, ja que els homes disputen la prova dels 110 metres tanques. L'altura de les tanques és de 84 centímetres, trobant-se la primera a 13 metres de la sortida i les nou restants a intervals de 8,5 metres. La prova dels 110 metres tanques forma part del programa dels Jocs Olímpics de l'era moderna des de l'edició celebrada a Múnic el 1972 que va substituir la prova dels 80 metres tanques que va començar a disputar-se als Jocs Olímpics de Los Angeles de 1932.
Rècords actualitzat a 19 d'abril de 2024
ÀreaDones Temps (s) Vent (m/s) Atleta País Lloc DataRècord del Món12.12 +0.9Tobi AmusanEugene24-07-2022Rècord Olímpic12.26 -0.2Jasmine Camacho-QuinnTòquio1-08-2021Rècord Campionat del Món12.12 +0.9Tobi AmusanEugene24-07-2022Àfrica12.12 +0.9 Tobi Amusan Eugene 24-07-2022 Amèrica del Nord, Central i el Carib 12.20 +0.3 Kendra Harrison Londres 23-07-2016 Amèrica del Sud 12.49 +1.3 Maribel Caicedo Arizona23-05-2024 Àsia 12.44 +1.8 Olga Xixíguina Lucerna 27-06-1995Europa 12.21 +0.7 Iordanka Donkova Stara Zagora 20-08-1988 Oceania 12.28 +1.1 Sally Pearson Mònaco 28-07-2009
Millors marques mundials actualitzat a 19 d'abril de 2025. Ranking Marca Vent (m/s) Atleta País Data Lloc Ref.112.12 +0.9Tobi Amusan24 de juliol de 2022Eugene212.20 +0.3Kendra Harrison22 de juliol de 2016Londres312.21 +0.7Yordanka Donkova 20 d'agost de 1988 Stara Zagora412.24 -0.4Ackera Nugent30 d'agost de 2024Roma512.25 +1.4Ginka Zagorcheva 8 d'agost de 1987 Drama12.25 +0.7Masai Russell30 de juny de 2024Eugene712.26 +1.7Ludmila Narozhilenko 6 de juny de 1992 Sevilla 12.26 +1.2Brianna Rollins22 June 2013Des Moines12.26 -0.2Jasmine Camacho-Quinn 1 d'agost de 2021 Tòquio 1012.28 +1.1Sally Pearson3 de setembre de 2011Daegu
Campiones olímpiques Múnic 1972Mont-real 1976Moscou 1980Los Angeles 1984Seül 1988Barcelona 19921996 AtlantaSydney 2000Atenes 2004Beijing 2008Londres 2012 Rio de Janeiro 2016 Tòquio 2020 París 2024
Campiones mundials Hèlsinki 1983Roma 1987Tòquio 1991Stuttgart 1993Göteborg 1995Atenes 1997Sevilla 1999Edmonton 2001Saint-Denis 2003Hèlsinki 2005Osaka 2007Berlín 2009Daegu 2011Moscou 2013Beijing 2015Londres 2017Doha 2019Eugene 2022Budapest 2023
Referències
Enllaços externs
IAAF - Rècords dels 100 m tanques IAAF - Millors marques de tots els temps dels 100 m tanques
Categoria:Proves atlètiques de tanques