Les vies navegables de Bèlgica són de dos tipus: canals i rius. Tenen un paper important en l'economia del transport de Bèlgica i dels països veïns amb els quals són connectades. Avui es veuen com una alternativa més ecològica a les carreteres embussades.Web de la navegació interior a Bèlgica
miniatura|Canal Albert i dàrsena del port de Lieja Al curs dels segles, molts rius van canalitzar-se per a normalitzar la profunditat i el cabal i facilitar la navegació. De vegades, la diferència entre un riu i un canal ja no és gaire clar. Així el canal Gant-Bruges va fer-se en connectar dos rius antics que van desaparèixer en integrar-se al canal nou. El mateix passà amb el riu Samme per a fer un tram del canal Brussel·les-Charleroi o el riu Reie que ha desaparegut als canals famosos de Bruges. Les terres arenoses o argiloses dels pòlders i de Flandes interior van facilitar intervencions humanes des de l'edat mitjana fins avui.
Tret dels ports marítims (Zeebrugge, Oostende i Antwerpen) van crear-se molts ports interiors, com els de Gant, Brussel·les i Lieja. El port interior de Lieja és el tercer d'Europa després dels ports de París i de Duisburg.
Des de la regionalització de l'estat de 1995, la gestió de les vies navegables és una competència descentralitzada a les regions.
Vies navegables de FlandesR.I.S. Servei d'informació de les vies navegables Conca de la costa i de l'IJzer Classificació CEMT Classe VI Classe VClasse IVClasse IIClasse Ino classificatnavegació comercial no utilitzatllargada total (m) IJzer 41.170 41.1702.40043.570Canal Ieper-IJzer 15.156 15.156 15.156Canal Plassendale-Nieuwpoort 20.979 20.979 20.979Canal Nieuwpoort-Duinkerke 18.741 18.741 18.741Lovaart 14.329 14.329 14.329Canal Bruges-Oostende 20.862 3.749 24.611 24.611Boudewijnkanaal12.000 12.000 12.000Canal Bruges-Sluis 500 50013.10013.600Bergenvaart 011.02811.028Enllaç de Nieuwpoort 300 300 300Total de la conca de la costa i de l'IJzer12.00020.86204.049110.8750147.78626.528174.314
Conca de l'Escalda superior Leie Classificació CEMT Classe VI Classe VClasse IVClasse IIClasse Ino classificatnavegació comercial no utilitzatllargada total (m) Leie 88.956 94.396a) Leie fronterer 9.117 b) de Menen fins al Canal de derivació del Leie 33.268 c) Braços de Kortrijk, d'Harelbeke i de Sint-Baafs-Vijve 1.569 3.195 d) Braç de Zulte 1.810 e) Schipdonkkanaal 3.18032.032 f) del Ringvaart a l'Escalda inferior 1185.902 185 g) Braç de Drongen 1.9602.060 Canal Roeselare-Leie 15.4061.106 16.512 16.512Canal Kortrijk-Bossuit 12.100 3.113 15.213 15.213
Escalda superior Classificació CEMT Classe VI Classe VClasse IVClasse IIClasse Ino classificatnavegació comercial no utilitzatllargada total (m) Escalda superior 52.182 53.524a) de la frontera regional fins a Oudenaarde 10.052 b) d'Oudenaarde al Ringvaart14.56220.581 c) del Ringvaart fins al Muinkschelde 3.216 d) del Muinkschelde fins a la resclosa de Gentbrugge 720951 e) Oosterarm 338 f) Muinkschelde 1.575 g) Neerschelde 187 1.342 Spierekanaal part flamenca de l'enllaçinternacional Deule-Escalda 1.275 1.275 1.275Canal Gant-Bruges i braços e.a. Coupure6.82728.9364.736 40.499 40.499Canal de derivació del Leie 14.089 13.428 27.51727.43854.955Leopoldkanaal 044.10044.100Canal d'Eeklo 1.633 1.633 1.633Canal Gant-Terneuzen17.145 730 17.875 17.875Canals al centre històric de Gant 6.149 6.149a) Verbindingskanaal 2.099 b) Visserijvaart 1.234 c) Braç Napoleó De Pauw 391 d) Ketelvaart 800 e) Handelsdok1.625 Ringvaart de Gant21.683 21.683 21.683Total de la conca de l'Escalda superior i del Leie18.77043.072145.64816.46363.5811.960289.49478.320367.814
Conca de l'Escalda marítim Classificació CEMT Classe VI Classe VClasse IVClasse IIClasse Ino classificatnavegació comercial no utilitzatllargada total (m) Escalda marítim superior19.54610.44439.8957.148 77.033 77.033Escalda marítim inferior30.750 30.750 30.750Rupel2.7609.220 11.980 11.980Dijle 1.9358.38720.12828.515a) Dijle superior 577 b) Dijle inferior 5.875 Nete 18.805 76.417a) Grote Nete 665 43.627 b) Kleine Nete 3.785 13.985 c) Beneden-Nete 10.157 4.198 Durme 13.05310.50723.560a) amunt de Lokeren 4.538 b) amunt de Hamme 3.700 c) avall de Hamme 4.815 Zenne 150 15024.63624.786Dèmer 31.77031.770Dender 2.64311.02834.246 47.917 47.917Netekanaal5.6839.455 15.138 15.138Moervaart1.0252.175 19.220 22.420 22.420Canal Escalda-Rin (Part belga)5.002 5.002 5.002Total conca de l'Escalda marítim59.08327.52268.60218.17667.16710.085250.635144.653395.288
Brabant Flamenc Classificació CEMT Classe VI Classe VClasse IVClasse IIClasse Ino classificatnavegació comercial no utilitzatllargada total (m) Canal Brussel·les-Charleroi 13.850 13.850 13.850Canal marítim Brussel·les-Escalda24.360 24.360 24.360Braç de Klein-Willebroek 1.444 1.444 1.444Dok de Vilvoorde1.525 1.525 1.525Canal Leuven-Dijle 30.043 30.043 30.043Total canals de Brabant24.3601.52513.85031.487——————071.222071.222
Conca de Campina Classificació CEMT Classe VI Classe VClasse IVClasse IIClasse Ino classificatnavegació comercial no utilitzatllargada total (m) Canal Albert110.847 110.847 110.847Canal Briegden-Neerharen650 4.212 4.862 4.862Zuid-Willemsvaart 43.518 43.518 43.518Canal Bocholt-Herentals 4.16853.191 57.359 57.359Canal Dessel-Kwaadmechelen 15.785 15.785 15.785Canal Dessel-Turnhout-Schoten 63.312 63.312 63.312Canal de Beverlo 4.9479.853 14.800 14.800Antitankgracht 029.86029.860Total de la conca de Campina111.49715.7854.168169.1809.8530310.48329.860340.343
Conca del Mosa Classificació CEMT Classe VI Classe VClasse IVClasse IIClasse Ino classificatnavegació comercial no utilitzatllargada total (m) Mosa (part flamenca) 6.525 6.52539.72546.250
Total vies navegables flamenques Classificació CEMT Classe VI Classe VClasse IVClasse IIClasse Ino classificatnavegació comercial no utilitzatllargada total (m) Total Flandes 225.710108.766232.268245.880251.47612.0451.076.145319.0861.395.231
Vies navegables de ValòniaWeb de les vies navegables valons Classificació CEMT Classe VI Classe VClasse IVClasse IIClasse Ino classificatnavegació comercial no utilitzatllargada total (m) Lys (fronterera) 7.700 7.700 7.700Escalda 32.800 32.800a) Escalda superior 31.000 b) Escalda superior 1.800 Canal de l'Espierres part valona de l'enllaç internacional Deule-Escalda 7.128 7.1287.128Dendre 17.400 17.400 17.400 Mosa 127.200 127.200 a) Mosa (superior) (Va) 45.800 b) Mosa de Namur a Ivoz-Ramet (Va) 51.200 c) Mosa d'Ivoz-Ramet a Lieja (Vb) 17.700 d) Mosa (avall de Lieja) (Va)12.500 Sambre 87.600 87.600a) Sambre (superior) 32.100 b) Sambre de Landelies a Namur (Va)55.500 Braç La Croyère 1.000 1.000 1.000Embranchement Principal 1.700 1.700 1.700Canal Blaton-Ath 22.600 22.600 22.600Braç de Bellecourt 1.100 1.100 1.100Braç de Ronquières 1.900 1.900 1.900Braç de Seneffe 200 200 200Canal Nimy-Blaton-Péronnes 38.900 38.900 38.900Braç de La Louvière 600 600 600Canal Brussel·les-Charleroi 49.810 48.810 Canal del Centre 31.000 7.200 38.200 38.200Canal Pommerœul-Condé Va 6.100 6.100 6.100Canal de l'Ourthe 2.500 18.500 2.500 21.000Canal de Monsin Va 750 750 750Canal de Lanaye Va 1.900 1.900 1.900Canal Haccourt-Visé 1.230 1.230 1.230Canal Albert 18.700 18.700 18.700Total vies navegables de Valònia18.700 222.450132.5101.20085.00018.500458.8907.128484.518
Vies navegables de Brussel·lesPort de Brussel·les Classificació CEMT Classe VI Classe VClasse IVClasse IIClasse Ino classificatnavegació comercial no utilitzatllargada total (m) Canal Brussel·les-Charleroi 11.340 Canal marítim Brussel·les-Escalda 3.660m Total canals de Brussel·les 14.000 14.000
Referències
Categoria:Canals de Bèlgica Categoria:Rius de Bèlgica