Mistrovství světa ve fotbale 2002 (oficiálně 2002 FIFA World Cup Korea/Japan) bylo sedmnácté mistrovství světa v dějinách fotbalu. Finálový turnaj se odehrál mezi 31. květnem a 30. červnem roku 2002 v Jižní Koreji a Japonsku. Turnaje se zúčastnilo 32 týmů. Titul mistrů světa získal tým Brazílie, když ve finále zdolal Německo. Další místa v pořadí překvapivě obsadili Turecko a domácí Jižní Korea. Celkem padlo na turnaji 161 branek, což je v průměru 2,5 branky na zápas. Nejlepším střelcem turnaje se stal s 8 brankami Ronaldo z Brazílie. Nejlepší hráči mistrovství světa: Oliver Kahn (Německo), Ronaldo (Brazílie), Hong Mjong-po (Jižní Korea).

Stupně vítězů Zlato Stříbro Bronz 4. místo Brazílie Německo Turecko Jižní Korea

Kvalifikace

Kvalifikace se zúčastnilo 198 fotbalových reprezentací, které bojovaly o 29 místenek na závěrečném turnaji. Pořadatelé Japonsko a Jižní Korea měli spolu s obhájcem titulu – Francií účast jistou.

Kvalifikované týmy Vlajka Stát Soupisky Vlajka Stát Soupisky Rusko (Evropa) Paraguay (Jižní Amerika) Německo (Evropa) Uruguay (Jižní Amerika) Švédsko (Evropa) Argentina (Jižní Amerika) Turecko (Evropa) Brazílie (Jižní Amerika) Itálie (Evropa) Kostarika (Střední Amerika) Belgie (Evropa) USA (Severní Amerika) Anglie (Evropa) Mexiko (Střední Amerika) Slovinsko (Evropa) Nigérie (Afrika) Irsko (Evropa) Senegal (Afrika) Dánsko (Evropa) Kamerun (Afrika) Polsko (Evropa) Jihoafrická republika (Afrika) Francie (Evropa) Tunisko (Afrika) Chorvatsko (Evropa) Čína (Asie) Španělsko (Evropa) Japonsko (Asie) Portugalsko (Evropa) Jižní Korea (Asie) Ekvádor (Jižní Amerika) Saúdská Arábie (Asie)

Stadiony TeguSoulPusanInčchon Daegu Stadium Seoul World Cup Stadium Busan Asiad Stadium Incheon Munhak Stadium Kapacita: 66 422 Kapacita: 66 704 Kapacita: 55 982 Kapacita: 49 084 200px 200px 200px Ulsan Suwon Ulsan Munsu Stadium Suwon World Cup Stadium Kapacita: 44 102 Kapacita: 43 959 200px 200px Kwangdžu Čondžu Sogüpcho Tedžon Gwangju World Cup Stadium Jeonju World Cup Stadium Jeju World Cup Stadium Daejeon World Cup Stadium Kapacita: 44 118 Kapacita: 42 477 Kapacita: 35 657 Kapacita: 40 535 200px 200px 200px 200px JokohamaSaitamaŠizuokaOsaka Nissan Stadium Saitama Stadium 2002 Shizuoka Stadium Stadion Nagai Kapacita: 72 327 Kapacita: 63 700 Kapacita: 50 889 Kapacita: 47 000 200px 200px 200px 200px Rifu Óita Miyagi Stadium Ōita Stadium Kapacita: 49 133 Kapacita: 40 000 200px 200px Niigata Kašima Kóbe Sapporo Niigata Stadium Kashima Soccer Stadium Kobe Wing Stadium Sapporo Dome Kapacita: 42 300 Kapacita: 40 728 Kapacita: 30 132 Kapacita: 41 484 200px 200px 200px 200px

Skupinová fáze

Skupina A TýmZVRPVGIG+/-B321052+37312054+15302145-12301203-31

Skupina B TýmZVRPVGIG+/-B330094+593111660431115504300327-50

Skupina C TýmZVRPVGIG+/-B3300113+89311153+24311156-14300309-90

Skupina D TýmZVRPVGIG+/-B321041+37311156-14310264+23310237-43

Skupina E TýmZVRPVGIG+/-B3210111+107312052+35311123-143003012-120

Skupina F TýmZVRPVGIG+/-B312043+15312021+1531112204301213-21

Skupina G TýmZVRPVGIG+/-B321042+27311143+14310223-13310224-23

Skupina H TýmZVRPVGIG+/-B321052+37312065+1531024403301215-41

Vyřazovací fáze

Osmifinále

Čtvrtfinále

Semifinále

O bronz V utkání zvítězilo Turecko, jehož první gól z 11. sekundy byl nejrychleji vstřelený v historii mistrovství světa.

Finále

Brazílie vyhrála MS 2002. Bylo to její už páté vítězství na MS ve fotbale.

Vítěz Mistrovství světa ve fotbale 2002 https://www.idnes.cz/fotbal/mistrovstvi-sveta-ve-fotbale/hakan-sukur-ms-ve-fotbale-2002-sampionat-jak-ho-neznate.A260624_175432_ms-fotbal_kazdt?zdroj=sport_hp80px Brazílie

Nejlepší střelci turnaje 8 gólů Ronaldo 5 gólů Rivaldo Miroslav Klose 4 góly Jon Dahl Tomasson Christian Vieri 3 góly Marc Wilmots Fernando Morientes Raúl González Robbie Keane Michael Ballack Pedro Pauleta Papa Bouba Diop Henrik Larsson İlhan Mansız

Reference

Externí odkazy

Mistrovství světa na webu FIFA

2002 Fotbal Kategorie:Fotbal v roce 2002 Kategorie:Sport v Japonsku v roce 2002 Kategorie:Sport v Jižní Koreji v roce 2002 Kategorie:Fotbalové události v Japonsku Kategorie:Sport v Jokohamě Kategorie:Sportovní události v Sapporu Kategorie:Sport v Kašimě Kategorie:Sport v Saitamě Kategorie:Sport v Šizuoce Kategorie:Sport v Niigatě Kategorie:Sport v Kóbe Kategorie:Sport v Rifu Kategorie:Sport v Ósace Kategorie:Události v Ósace Kategorie:Sport v Óitě Kategorie:Fotbal v Jižní Koreji Kategorie:Sport v Soulu Kategorie:Sport v Ulsanu Kategorie:Sport v Tegu Kategorie:Sport v Pusanu Kategorie:Sport v Inčchonu Kategorie:Sport v Suwonu Kategorie:Sport ve Kwangdžu Kategorie:Sport v Čondžu Kategorie:Sport v Tedžonu Kategorie:Sport v Sogüpchu