El rochesan (inscì anca localment) a l'è on dialett del ladin. L'è parlaa in del comun de Rocca Pietore (la Ròcia) e in general in de la Val Pettorina. El se vesina al dialett fodom, parlaa minga delonsg de lì, oltra che ai dialett cadoritt. I verb Verb vess Indicativ present: mi son, ti t'es, él 'l é, noi sión, voi sié, lori i é. Indicativ imperfett: mi sieve/eve, ti te sieve/eve, él 'l eva, noi siane, voi siède, lori i eva. Indicativ futur: mi sarèi, ti te sarès, él el sarà, noi sarón, voi saré, lori i sarà. Congiuntiv present: che mi sie/siébe, che ti te sie/siébe, che él el sie/siébe, che noi sióne, che voi siéde, che lori i sie/siébe. Congiuntiv imperfett: che mi fosse, che ti te fosse, che él el fosse, che noi fossane, che voi fossède, che lori i fosse. Condizional present: mi sarave/fosse, ti te sarave/fosse, él el sarave/fosse, noi fossane, voi fossède, lori i sarave/fosse. Infinii present: esse. Particippi passaa: stat, stata (pl. stac, state).
Verb avèggh Indicativ present: mi èi, ti t'ès, él 'l à, noi (a)ón, voi avé, lori i à. Indicativ imperfett: mi a(ve)ve, ti t'a(ve)ve, él 'l a(ve)va, noi aveane/aviane, voi aveède/aviède, lori i a(ve)va. Indicativ futur: mi avarèi, ti t'avarès, él 'l avarà, noi avarón, voi avaré, lori i avarà. Congiuntiv present: che mi abe, che ti t'abe, che él 'l abe, che noi (a)óne, che voi avede, che lori i abe. Congiuntiv imperfett: che mi avesse, che ti t'avesse, che él 'l avesse, che noi avessane, che voi avessède, che lori i avesse. Condizional present: mi avarave/avesse, ti t'avarave/avesse, él 'l avarave/avesse, noi avessane, voi avessède, lori i avarave/avesse. Infinii present: avéi. Particippi passaa: bu.
Verb dà Indicativ present: mi dèghe, ti te dèghe, él l da, noi don, voi dé, lori i da. Indicativ imperfett: mi deve, ti te deve, él l deva, noi deane, voi deède, lori i deva. Indicativ futur: mi darèi, ti te darès, él l darà, noi darón, voi daré, lori i darà. Congiuntiv present: che mi dèghe, che ti te dèghe, che él l dèghe, che noi done, che voi dede, che lori i dèghe. Congiuntiv imperfett: che mi desse, che ti te desse, che él l desse, che noi dessane, che voi dessède, che lori i desse. Condizional present: mi da(sa)rave/desse, ti te da(sa)rave/desse, él l da(sa)rave/desse, noi dessane, voi dessède, lori i da(sa)rave/desse. Infinii present: dè/dèi. Particippi passaa: dat, data (pl. dac, date).
Verb dì Indicativ present: Indicativ imperfett: Indicativ futur: Congiuntiv present: Congiuntiv imperfett: Condizional present: Infinii present: Particippi passaa: Verb fà Indicativ present: Indicativ imperfett: Indicativ futur: Congiuntiv present: Congiuntiv imperfett: Condizional present: Infinii present: Particippi passaa: Verb stà Indicativ present: Indicativ imperfett: Indicativ futur: Congiuntiv present: Congiuntiv imperfett: Condizional present: Infinii present: Particippi passaa: Verb andà Indicativ present: Indicativ imperfett: Indicativ futur: Congiuntiv present: Congiuntiv imperfett: Condizional present: Infinii present: Particippi passaa: Verb vorè Indicativ present: Indicativ imperfett: Indicativ futur: Congiuntiv present: Congiuntiv imperfett: Condizional present: Infinii present: Particippi passaa: I coniugazion Indicativ present: Indicativ imperfett: Indicativ futur: Congiuntiv present: Congiuntiv imperfett: Condizional present: Infinii present: Particippi passaa: II coniugazion Indicativ present: Indicativ imperfett: Indicativ futur: Congiuntiv present: Congiuntiv imperfett: Condizional present: Infinii present: Particippi passaa: III coniugazion Indicativ present: Indicativ imperfett: Indicativ futur: Congiuntiv present: Congiuntiv imperfett: Condizional present: Infinii present: Particippi passaa: IV coniugazion Indicativ present: Indicativ imperfett: Indicativ futur: Congiuntiv present: Congiuntiv imperfett: Condizional present: Infinii present: Particippi passaa:
Bibliografia Irma De Pian, Il ladino della Val Pettorina. Grammatica, Rocca Pietore-Belluno, 1997. R