Campionatul European de Handbal Feminin din 2016 a fost a 12-a ediție continentală a turneului organizat de Federația Europeană de Handbal. La Congresul EHF desfășurat în Monaco, pe 23 iunie 2012, Suedia a fost desemnată gazda competiției care a avut loc între 4–18 decembrie 2016.

Sălile Hovet, Stockholm (8.094 de locuri) Scandinavium, Göteborg (12.044 de locuri) Malmö Arena, Malmö (13.000 de locuri) Kristianstad Arena, Kristianstad (5.000 de locuri) Helsingborg Arena, Helsingborg (4.700 de locuri)

StockholmGöteborgMalmöKristianstadHelsingborg Hovet8.094 de locuri Scandinavium12.044 de locuri Malmö Isstadion5.134 de locuri de locuri Kristianstad Arena4.700 de locuri Helsingborg Arena4.700 de locuri x100px x100px x100px x100px x100px

Calificările

Echipe calificate Țara Calificată caData obținerii calificării Apariții anterioare în competiție1 (1994, 1996, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014) Locul 1 în (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014) Locul 1 în (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014) Locul 1 sau 2 în (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014) Locul 1 sau 2 în (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014) Locul 1 în (2008, 2010, 2012, 2014) Locul 2 în (1994, 2002, 2004, 2012) Locul 1 sau 2 în (1998, 2002, 2006, 2010, 2014) Locul 1 sau 2 în (1998, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014) Locul 1 sau 2 în (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014) Locul 1 sau 2 în (1996, 1998, 2006, 2014) Locul 2 în (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014) Locul 1 sau 2 în (2010, 2012, 2014) Locul 2 în (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014) Locul 1 sau 2 în (1994, 1996, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014) (2002, 2004, 2006, 2010)

Notă: Aldin indică echipa campioană din acel an. Italic indică echipa gazdă din acel an.

Echipele

Arbitrii 14 perechi de arbitri au fost anunțate pe 17 iunie 2016, din care ulterior au fost selectate 12:

Arbitri Dalibor JurinovićMarko Mrvica Karina ChristiansenLine Hansen Péter HorváthBalázs Márton Viktorija KijauskaitėAušra Žalienė Kjersti ArntsenGuro Røen Joanna BrehmerAgnieszka Skowronek

Arbitri Diana-Carmen FlorescuAnamaria Stoia Victoria AlpaidzeTatiana Berezkina Vanja AntićJelena Jakovljević Peter BrunovskýVladimír Čanda Andreu MarínIgnacio García Mirza KurtagićMattias Wetterwik

Tragerea la sorți Tragerea la sorți s-a desfășurat pe 10 iunie 2016, la ora locală 13:00, la Lisebergshallen din Göteborg, Suedia.

Urna 1Urna a 2-aUrna a 3-aUrna a 4-a

Grupele preliminare Echipele au fost trase la sorți în grupe după cum urmează:

Grupa A

Grupa B

Grupa C

Grupa D

Grupele principale În grupele principale, echipele și-au păstrat punctele și golaverajul obținute împotriva adversarelor din grupele preliminare care s-au calificat și ele în această fază. Partidele au fost programate la orele 17:15, 19:30 și 21:45.

Grupa I-a

Grupa a II-a

Fazele eliminatorii Schemă

Semifinale

Meciul pentru locurile 5-6

Finala mică

Finala

Clasament și statistici Clasamentul final

{| class="wikitable" !Loc !!width=170|Echipă |-bgcolor=gold |align=center||||-bgcolor=silver |align=center||| |-bgcolor=#cc9966 |align=center||||- |align=center|4|| |- |align=center|5|| |- |align=center|6|| |- |align=center|7|| |- |align=center|8|| |- |align=center|9|| |- |align=center|10|| |- |align=center|11|| |- |align=center|12|| |- |align=center|13|| |- |align=center|14|| |- |align=center|15|| |- |align=center|16||

Echipa ideală Echipa ideală a turneului a fost anunțată pe 18 decembrie 2016. Portar: Extremă stânga: Inter stânga: Centru: Pivot: Inter dreapta: Extremă dreapta:

Alte premiiCea mai bună jucătoare (MVP): Cea mai bună apărătoare:'''

Clasamentul marcatoarelor +Poz.NumeEchipăGoluriȘuturi 1 Nora Mørk 53 95 56 8 2 Stine Jørgensen 47 81 58 8 3 Cristina Neagu 46 89 52 6 4 Estavana Polman 39 68 57 85 Cornelia Groot 35 53 66 8 Svenja Huber 58 60 7 Estelle Nze Minko 59 59 88 Isabelle Gulldén 31 58 53 6 Alexandra Lacrabère 59 53 8 10 Michaela Hrbková 30 56 54 6 Sursa: EHF Actualizat pe 18 decembrie 2016

Clasamentul portarilor Poz.NumeEchipăParadeȘuturi1 Viktoria Kalinina 41 39 96 6 Silje Solberg 68 164 8 3 Amandine Leynaud 40 41 102 84 Laura Glauser 39 66 169 8 Silvia Navarro 64 164 6 6 Denisa Dedu 38 56 146 77 Kari Aalvik Grimsbø 35 39 113 8 Sandra Toft 85 244 Clara Woltering 76 217 710 Johanna Bundsen 34 47 138 6 Tess Wester 95 281 8 Sursa: EHF Actualizat pe 18 decembrie 2016

Referințe

Legături externe Pagina oficială EHF Euro Applicants Eurohandball.com

Categorie:Campionatul European de Handbal Feminin Categorie:2016 în handbal Categorie:Competiții de handbal Categorie:Handbal în Suedia