Citroën C5 je osobný automobil strednej triedy francúzskej automobilky Citroën vyrábaný od roku 2001 v prevedeniach sedan/liftback a kombi (pod označením Break). V roku 2004 prešiel model celkovou modernizáciou a faceliftom, v roku 2008 bola uvedená na trh jeho druhá generácia. Celkovo bolo vyrobených 720 120 kusov modelu C5 I.

Prvá generácia (X3) a (X4)

Opis C5 I. (X4) (2001 – 2004) Vývoj nového nadčasového modelu stál 1,05 bilióna eur. Model sa vyrábal od roku 2001 kedy nahradil nielen model Xantia ale aj model XM a dočasne sa tak stal vlajkovou loďou značky. Priniesol prvky výbavy ako pokovené čelné sklo, elektrochromatické spätné zrkadlá, 2 zónovú automatickú klimatizáciu, systém farebnej navigácie spolu s DVD prehrávačom. Využíval vylepšenú multiplexnú elektrickú sieť VAN Bus (Vehicle Area Network) a centrálnu riadiacu jednotku BSI. Oproti predchodziemu modelu XM výrazne zjednodušenú.Najvyššia motorizácia bola 2.2 HDi (133k) a 3.0 V6 24V (210k). Model C5 je charakteristický veľkým vnútorným priestorom, ergonómiou a komfortom. Podla stupňa výbavy mal model halogénové alebo xenónové svetlomety. Zaujímavosťou je že automobil nemal hmlové svetlomety, pribudli len v limitovanej edícií vozidla upravenej firmou Carlsson. Z dôvodu oslňovania ostatných účastníkov premávky sa xenónové svetlomety nedajú použiť ako diaľkové, pri režime diaľkových svetiel sa rozsvieti dvojica prídavných halogénových svetlometov. Multiplexná sieť umožnovala pridať rôzne automatické akcie, napríklad zavretie okien v prípade dažďa, automatické zapnutie svetlometov a iné. Model prešiel v roku 2003 drobnými úpravami v technike aj v interiéri. Pribudli nové typy čalúnenia a do ponuky pribudol navigačný systém RT3, ktorý nahrádzal starší systém VDO (RT2).

C5 II. (X3) (2004 – 2008) náhľad|C5 Facelift 2004 – 2008 V roku 2004 prišiel facelift prvej generácie. Popri drobných dizajnových zmenách, pribudli natáčacie xenónové svetlomety a MP3 prehrávač. Elektronika prešla modernizáciou na CAN Bus (Controller Area Network). Pribudli nové motorizácie 2.2 HDi (175k) a 2.0 HDi novej generácie.

Podvozky Model C5 bol nástupcom v sérií automobilov s hydropneumatickým odpružením. Tento druh pruženia nevyužíva pružiny a tlmiče ale kombináciu vlastností oleja a stlačeného plynu. Nezávisle od hmotnosti nákladu a batožiny si automobil udržuje stabilnú svetlú výšku, a je tak možné mať zároveň komfortné mäkké pruženie a kontakt s vozovkou zároveň. Nový systém má servisný interval alebo 10 rokov.

C5 I. (2001 – 2004) Mala dve verzie podvozku, Hydractive H3 a H3+.

Hydractive HIII je počítačom riadený aktívny podvozok ktorý udržuje stabilnú výšku nezávisle od záťaže a mení ju podľa rýchlosti a stavu vozovky. Zabezpečuje veľmi komfortnú jazdu a možnosť zmeny svetlej výšky vozidla ovládačom na stredovom paneli. Hydractive HIII+ je druhá verzia podvozku, použitá v drahších modeloch a pre výbavu Exclusive. Táto verzia je doplnená dvomi hydropneumatickými zásobníkmi ("guľami") ktoré sa pripájajú alebo odpájajú k systému podľa požiadaviek. Systém tak volí z 4 možných charakteristík pre každé koleso. Jednotka BHI (Block hydraulique integree) vyhodnocuje jazdný štýl, rýchlosť a vozovoku a tým mení nastavenie podvozku medzi komfortným a aktívnym SPORT (tuhším o 80% s rýchlejšou odozvou nie tvrdým). Tento režim je možné zvoliť aj ručne. Na stredovom paneli sa nachádza ručné ovládanie výšky, ktoré je však obmedzené rýchlostným limitom. Po jeho prekročení sa automobil vráti do jazdnej výšky. Pri modeli Break (kombi) je možné spustiť automobil ovládaním v batožinovom priestore vozidla a znížiť tak výšku nakladacej hrany. V roku 2003 prešla zadná náprava úpravou uchytenia kvôli lepšiemu akustickému komfortu.

C5 II. (2004 – 2008) Mala totožné podvozky s C5 I. ale zmodernizované,pruženie dostalo iné odladenie frekvencie, komfortnejšie a viac podobné modelu XM. Jednotka BHI dostala novú verziu riadiaceho počítača s novými pravidlami volenia režimov. Tieto zmeny prispeli k zvýšeniu komfortu a stability.

Motorizácie C5 I. (2001 – 2004) Zážihové (Benzín) Model Objem Motor Max.výkon Max. krútiaci moment Max.rýchlosť 0 – 100 Spotreba Emisie CO2 Prevodovka 1.8 i 16V 1749 cc R4 16V 116k pri 5500 ot. 160Nm pri 4000 ot. /h 11,1s 10,6/6,0/7,7182g/kmBVM 5/BVA 4 2.0 i 16V 1997 cc R4 16V 136k pri 6000 ot. 192Nm pri 4100 ot. /h 9,8s 11,5/6,4/8,3197g/kmBVM 5/BVA 4 2.0 HPi 1997 cc R4 16V 143k pri 6000 ot. 200Nm pri 3200 ot. /h 9,6s 10,3/6,0/7,5177g/kmBVM 5 3.0 V6 2946 cc V6 24V 207k pri 6000 ot. 285Nm pri 3750 ot. /h 9,7s 13,9/7,1/9,6226g/kmBVM 5/BVA 4 3.0 V6 Carlsson 2946 cc V6 24V 235k pri 6000 ot. 320Nm pri 3650 ot. /h 8,6s 15/8,4/10,9BVM 5/BVA 4 Vznetové (Diesel) Model Objem Motor Max.výkon Max. krútiaci moment Max.rýchlosť 0 – 100 Spotreba Emisie CO2 Prevodovka 2.0 HDi 1997 cc R4 8V 90k pri 5500 ot. 94Nm pri 3200 ot. /h 13,1s 7,7/4,7/5,7152g/kmBVM 5 2.0 HDi 1997 cc R4 8V 110k pri 4000 ot. 250Nm pri 1750 ot. /h 11,3s 7,4/4,6/5,6147g/kmBVM 5/BVA 4 2.0 HDi FAP 1997 cc R4 109k pri 4000 ot. 250Nm pri 1750 ot. /h 11,5s 7,8/4,6/5,8153g/kmBVM 5 2.2 HDi FAP 2179 cc R4 16V 136k pri 4000 ot. 317Nm pri 2000 ot. /h 10,5s 8,8/4,9/6,3168g/kmBVM 5/BVM 6/BVA 4

C5 II. (2004 – 2008) Zážihové (Benzín) Model Objem Motor Max.výkon Max. krútiaci moment Max.rýchlosť 0 – 100 Spotreba Emisie CO2 Prevodovka 1.8 i 16V 1749 cc R4 16V 125k pri 5500 ot. 170Nm pri 3750 ot. /h 10s 10,4/5,9/7,6187g/kmBVM 5 2.0 i 16V 1997 cc R4 16V 143k pri 6000 ot. 200Nm pri 4000 ot. /h 9,1s 11,1/6,3/8,0190g/kmBVM 5/BVA 4 3.0 V6 2946 cc V6 24V 210k pri 3750 ot. 285Nm pri 3750 ot. /h 8,6s 14,7/7,2/10238g/kmBVA 6 Vznetové (Diesel) Model Objem Motor Max.výkon Max. krútiaci moment Max.rýchlosť 0 – 100 Spotreba Emisie CO2 Prevodovka 1.6 HDi 110 1560 cc R4 16V 110k pri 4000 ot. 240Nm pri 1750 ot. /h 11,3s 6,8/4,5/5,4142g/kmBVM 5 2.0 HDi 129 1997 cc R4 129k pri 4000 ot. 260Nm pri 1750 ot. 7,8/5,0/6,0 BVM 5 2.0 HDi 138 1997 cc R4 138k pri 4000 ot. 320Nm pri 1750 ot. /h 9,8s 7,8/5,0/6,0158g/kmBVM 6/BVA 4/BVA 6 2.2 HDi FAP 2179 cc R4 16V 136k pri 4000 ot. 314Nm pri 2000 ot. /h 11,9s 8,8/4,9/6,3168g/kmBVM 5/BVM 6/BVA 4 2.2 HDi 173 Bi-Turbo 2179 cc R4 16V 173k pri 4000 ot. 370Nm pri 1500 ot. /h 9,3s 8,1/5,0/6,1194g/kmBVM 5/BVM 6/BVA 6

Bezpečnostné prvky systémy ABS,BAS, ESP, ASR, 9 airbagov, natáčacie svetlomety, systém AFIL oznamujúci neúmyselné prejdenie deliace čiary, upozornenie nezapnutých pásov.

Hodnotenie bezpečnosti euro NCAP: C5 (Mk.I) 2001 – 80px|alt=4 hviezdičky C5 (Mk.II) 2004 – 80px|alt=5 hviezdičiek

Úrovne výbavy Plus -ABS, 6xAirbag, klimatizácia, palubný počítač Pack – automatická klimatizácia, palubný počítač typu B, hliníkové disky 15" Exclusive – ESP, hliníkové disky 16", tempomat, elektrické sedadlá, dažďový senzor a automatické stierače, pokovené čelné sklo, dvojzónová automatická klimatizácia, 9x Airbag, klimatizovaná priehradka Príplátková výbava – NaviDrive s farebným displejom, vyhrievané sedadlá, strešné okno

Galéria C5 I.

C5 III. (X7)

C5 III. alebo aj (X7) prišiel na trh v roku 2008. Vyrábal sa v prevedeniach sedan alebo kombi. Na rozdiel od predchodcov ktorý boli koncepcie liftback a kombi. V roku 2010 prešiel model prvým faceliftom a v roku 2013 druhým. Do roku 2011 bolo vyrobených 1 120 615 kusov. Model bol na trhu len s malými zmenami celých 9 rokov, čo sa negatívne podpísalo na jeho klesajúcej predajnosti. V posledných rokoch výroby. Výroba bola ukončená v roku 2017. Model nedostal priameho nástupcu, a preto sa stal posledným veľkým Citroenom s hydropneumatickým odpružením. Názov bol použitý v crossoveri Citroen C5 Aircross.

V roku 2007 bola predstavená nová C5 v koncepte Airscape spolu s novou tvárou a logom automobilky. Nový marketing však vyvolal negatívne ohlasy fanúšikov značky, hlavne reklama so sloganom "Nový Citroen C5, nemecky dokonalý, francúzsky elegantný. Účelom bolo prilákať zákazníkov z nemecky orientovaného automobilového trhu. C5 prevzala dizajnové črty nemeckých automobiliek ako napríklad tvary blatníkov, lemov kolies, ostré tvary svetlometov a nečalúnené materiály v interiéri v nižších výbavách. C5 bola kritizovaná oproti predchodzím verziám za komplikovaný multifunkčný volant, zmenšenie otvoru pre nastupovanie osôb, ergonómiu v interiéri a praktickosť kvôli karosérií sedan a malému kombi podľa vzoru automobilky Audi a VW. Tieto zmeny ale neznamenali nárast predajnosti, naopak C5 III. sa stala najslabšie predávaným modelom strednej triedy s hydropneumatickým odpružením v histórií. Model bol tiež prvým v ponuke Citroenu s konvenčným aj hydropneumatickým pružením.

V roku 2010 prišiel prvý facelift. Pribudli LED denné svietidlá vpredu a v zadných svetlometoch. Zadné svetlomety tiež dostali číre prekrytie cúvacích svetiel. Hlavná zmena sa týkala motorizácií a prechodu na nové normy emisií, motor 2.7HDi skončil výrobu a bol nahradený novým 3.0 HDi s technológiou ECCS (Extreme Conventional Combustion Systeme). Pribudla zážihová motorizácia 1.6THP zo spolupráce s automobilkou BMW.

V roku 2013 prešiel model ďalším faceliftom, mierne sa zmenila predná maska, ktorá dostala oblejšie logo. Model tiež zmenil úrovne výbavy, pribudli nové hliníkové disky a pribudla parkovacia kamera pre verziu kombi (Break).

Podvozok Všetky C5 okrem verzie Metalique, používali elektronicky riadené hydropneumatické odpruženie.

Hydractive HIII plus je podobne ako jeho predchodca počítačom riadený hydropneumatický podvozok ale s inováciami. Namiesto zavesenia McPherson boli použité dvojité kosti. Na zadnej náprave taktiež čo prispelo k lepšiemu akustickému komfortu oproti predchodzím verziám s jednoduchšou nápravou. Podobné zavesenie má aj Citroën C6 ale s komplikovanejším a prepracovanejším systémom Hydractive. Výrobcom pružiacich komponentov je KAYABA japonský špecialista na podvozky. Pri odpružení Metalique sú použité konvenčné tlmiče a pružiny s degresívnym účinkom. Použité v lacnejších verziách výbavy.

Motorizácie

Zážihové (Benzín) Model Objem Motor Max.výkon Max. krútiaci moment Max.rýchlosť 0 – 100 Spotreba Emisie CO2 Prevodovka Produkcia 1.6 VTi 120 1598 cc R4 16V 120k pri 6000 ot. 160Nm pri 4250 ot. /h 12,2s 8,3/5,0/6,2144g/kmBMP 62012- 1.6 THP 155 1598 cc R4 16V 156k pri 6000 ot. 240Nm pri 4250 ot. /h 8,6s 9,3/5,1/6,7153g/kmBVM 6/BVA 62012- 1.8 i 16V 1749 cc R4 16V 127k pri 6000 ot. 240Nm pri 4000 ot. /h 11,0s 6,57188g/kmBVM 52008 – 2010 2.0 i 16V 1997 cc R4 16V 143k pri 6000 ot. 170Nm pri 4000 ot. /h 9,7s 7,0198g/kmBVM 52008 – 2010 3.0 i V6 2946 cc V6 24V 211k pri 6000 ot. 170Nm pri 4000 ot. /h 9,2s 10,5248g/kmBVA 62008 – 2009

Vznetové (Diesel) Model Objem Motor Max.výkon Max. krútiaci moment Max.rýchlosť 0 – 100 Spotreba Emisie CO2 Prevodovka Produkcia 1.6 HDi 110 1560 cc R4 16V 110k pri 4000 ot. 260Nm pri 1750 ot. /h 11,6s 5,6129g/kmBVM 5/BMP 62008 – 2012 1.6 HDi 115 1560 cc R4 16V 115k pri 4000 ot. 260Nm pri 1750 ot. /h 11,6s 5,7/4,2/4,8125g/kmBVM 52012- 2.0 HDi 140 1997 cc R4 16V 140k pri 4000 ot. 340Nm pri 2000 ot. /h 10,6s 6,3/4,3/5130g/kmBVM 62009- 2.0 HDi 160 1997 cc R4 16V 163k pri 3750 ot. 340Nm pri 2000 ot. /h 9,1s 6,4/4,1/4,9129g/kmBVM 6/BVA 62009- 2.2 HDi 173 2720 cc R4 16V 173k pri 3800 ot. 440Nm pri 1600 ot. 8,9s 8,8/5,2/6,5172g/kmBVM 6/BVA 62009 – 2011 2.2 HDi 200 2179 cc R4 16V 204k pri 3500 ot. 450Nm pri 2000 ot. /h 8,3s 8,0/4,7/5,9155g/kmBVA 62011- 2.7 HDi V6 2720 cc V6 24V 208k pri 3800 ot. 440Nm pri 1600 ot. /h 8,9s 10,2/5,8/7,4223g/kmBVA 62008 – 2009 3.0 HDi V6 2993 cc V6 24V 243k pri 3800 ot. 450Nm pri 1600 ot. /h 7,9s 10,2/5,8/7,4195g/kmBVA 62009-

Galéria C5 III.

Bezpečnostné prvky Systémy ABS,BAS, REF, AFU, ESP, ASR, 9 airbagov, samonatáčacie svetlomety, systém AFIL oznamujúci neúmyselné prejdenie deliace čiary.Head up displej – premietanie informácií na čelné sklo

Hodnotenie bezpečnosti C5 II. euro NCAP z roku 2009: Ochrana dospelých: 81% Ochrana detí: 77% Ochrana chodcov: 32% Asistenčné systémy: 83% Celkové hodnotenie: 80px|alt=5 hviezdičiek