Касталя́-дал-Бальє́с () — муніципалітет, розташований в Автономній області Каталонія, в Іспанії. Код муніципалітету за номенклатурою Інституту статистики Каталонії — 80517. Знаходиться у районі (кумарці) Бальєс-Уксідантал (коди району — 40 та VC) провінції Барселона, згідно з новою адміністративною реформою перебуватиме у складі Баґарії (округи) Барселона. За кількістю населення у 2007 р. місто займало 55 місце серед муніципалітетів Каталонії.

Населення Населення міста (у 2007 р.) становить 22.007 осіб (з них менше 14 років — 18,2 %, від 15 до 64 — 69,8 %, понад 65 років — 12 %). У 2006 р. народжуваність склала 297 осіб, смертність — 129 осіб, зареєстровано 95 шлюбів. У 2001 р. активне населення становило 9.562 особи, з них безробітних — 891 особа.Серед осіб, які проживали на території міста у 2001 р., 13.661 народилися в Каталонії (з них 10.565 осіб у тому самому районі, або кумарці), 4.037 осіб приїхало з інших областей Іспанії, а 557 осіб приїхало з-за кордону. Університетську освіту має 12,4 % усього населення. У 2001 р. нараховувалося 6.171 домогосподарство (з них 13,3 % складалися з однієї особи, 27,5 % з двох осіб,24,5 % з 3 осіб, 25,1 % з 4 осіб, 6,8 % з 5 осіб, 2 % з 6 осіб, 0,5 % з 7 осіб, 0,2 % з 8 осіб і 0,1 % з 9 і більше осіб).Активне населення міста у 2001 р. працювало у таких сферах діяльності: у сільському господарстві — 0,8 %, у промисловості — 33,7 %, на будівництві — 9,9 % і у сфері обслуговування — 55,6 %. У муніципалітеті або у власному районі (кумарці) працює 6.978 осіб, поза районом — 5.002 особи.

Доходи населення У 2002 р. доходи населення розподілялися таким чином :

Доходи населення за статтями доходів Рік 2002 р. 2001 р. Заробітна платня 60,5% 62,1% Доходи від ведення бізнесу 26,9% 25,8% Соціальна допомога 12,6% 12,1%   Безробіття У 2007 р. нараховувалося 842 безробітних (у 2006 р. - 918 безробітних), з них чоловіки становили 33,6%, а жінки - 66,4%. Економіка У 1996 р. валовий внутрішній продукт розподілявся по сферах діяльності таким чином :

Валовий внутрішній продукт Рік 1996 р. 1991 р. Сільське господарство 0,4% 0,7% Промисловість 52,7% 57,7% Будівництво 8,6% 8,6% Послуги 38,2% 33%  

Підприємства міста

Промислові підприємства

Промислові підприємства міста, за сферою діяльності Рік 2002 р. 2001 р. Енергетичні та водні ресурси 1,2% 1,2% Хімія та метали 5,5% 6,2% Переробка металів 49,3% 49,3% Продукти харчування 6,5% 5,4% Текстиль 16,1% 17,6% Виробництво меблів, видання 13,2% 12,6% Інше 8,2% 7,7% Усього підприємств 416 404  

Роздрібна торгівля

Підприємства роздрібної торгівлі міста, за сферою діяльності Рік 2002 р. 2001 р. Продукти харчування 34,1% 35% Одяг та взуття 16,9% 17,3% Товари для дому 13,7% 13% Книги та періодичні видання 3,1% 3,1% Промислова хімічна продукція 8,6% 8,7% Продукція, пов'язана з транспортними засобами 3,9% 3,5% Інше 19,6% 19,3% Усього підприємств 255 254  

Сфера послуг

Підприємства міста, що працюють у сфері послуг, за діяльністю Рік 2002 р. 2001 р. Гуртова торгівля 17,4% 16,9% Готелі та готельний бізнес 13,4% 13,8% Транспорт та зв'язок 20,4% 20,6% Посередницькі фінансові послуги 3,1% 3,2% Послуги підприємствам 7,9% 6,2% Послуги фізичним особам 23,8% 27% Нерухомість та ін. 13,9% 12,3% Усього підприємств 604 567  

Житловий фонд

У 2001 р. 2,2 % усіх родин (домогосподарств) мали житло метражем до 59 м2, 29,1 % — від 60 до 89 м2, 38,2 % — від 90 до 119 м2 і 30,5 % — понад 120 м2.З усіх будівель у 2001 р. 43,4 % було одноповерховими, 41,8 % — двоповерховими, 11 % — триповерховими, 1,8 % — чотириповерховими, 1,4 % — п'ятиповерховими, 0,5 % — шестиповерховими, 0,1 % — семиповерховими, 0 % — з вісьмома та більше поверхами.

Автопарк

Автомобілі, зареєстровані у місті, за призначенням Рік 2006 р. 2005 р. Приватні автомобілі 68% 69,3% Мотоцикли 9,3% 8,5% Вантажівки 18,5% 18,3% Трактори 0,6% 0,6% Автобуси та ін. 3,6% 3,4% Усього автомобілів 15.879 шт. 15.259 шт.  

Вживання каталанської мови

У 2001 р. каталанську мову у місті розуміли 97 % усього населення (у 1996 р. — 96,9 %), вміли говорити нею 80,4 % (у 1996 р. — 82,2 %), вміли читати 80,8 % (у 1996 р. — 78,7 %), вміли писати 58,2 % (у 1996 р. — 53,8 %). Не розуміли каталанської мови 3 %.

Політичні уподобання

У виборах до Парламенту Каталонії у 2006 р. взяло участь 9.261 особа (у 2003 р. — 9.594 особи). Голоси за політичні сили розподілилися таким чином:

Вибори до Парламенту Каталонії Рік 2006 р. 2003 р. Конвергенція та Єднання (CiU) 35,6% 35,7% Соціалістична партія Каталонії (PSC) 25,8% 28,9% Народна партія (PP) 6,7% 7,6% Ініціатива за зелену Каталонію (IC) 10,2% 7% Республіканська лівиця Каталонії (ERC) 17% 19,4% Громадянська партія (C's) 2,3% 0% Інші 2,4% 1,4%  

У муніципальних виборах у 2007 р. взяло участь 8.598 осіб (у 2003 р. — 8.625 осіб). Голоси за політичні сили розподілилися таким чином:

Муніципальні вибори Рік 2007 р. 2003 р. Конвергенція та Єднання (CiU) 27,3% 45,6% Соціалістична партія Каталонії (PSC) 42,3% 27,1% Народна партія (PP) 4,7% 6,3% Ініціатива за зелену Каталонію (IC) 4,7% 7,5% Республіканська лівиця Каталонії (ERC) 8,5% 13,4% Громадянська партія (C's) 0% 0% Інші 12,5% 0%  

Історія та культура

Посилання Дані Інституту статистики Каталонії Інформація про підприємства муніципалітету Етимологія, літературна та діалектна вимова назв муніципалітетів