Турруе́ля-да-Монгрі́ (, вимова літературною каталанською ) — муніципалітет, розташований в Автономній області Каталонія, в Іспанії. Код муніципалітету за номенклатурою Інституту статистики Каталонії — 171997. Знаходиться у районі (кумарці) Баш-Ампурда (коди району — 10 та BM) провінції Жирона, згідно з новою адміністративною реформою перебуватиме у складі Баґарії (округи) Жирона.

Назва муніципалітету Назва муніципалітету походить від  — «невелика вежа», слово montgrí означає «сіра гора».

Населення Населення міста (у 2007 р.) становить 10.924 особи (з них менше 14 років — 15,7 %, від 15 до 64 — 69,3 %, понад 65 років — 15 %). У 2006 р. народжуваність склала 111 осіб, смертність — 50 осіб, зареєстровано 32 шлюби. У 2001 р. активне населення становило 4.281 особа, з них безробітних — 491 особа.Серед осіб, які проживали на території міста у 2001 р., 5.877 народилися в Каталонії (з них 4.094 особи у тому самому районі, або кумарці), 1.381 особа приїхала з інших областей Іспанії, а 986 осіб приїхало з-за кордону. Вищу освіту має 9,9 % усього населення. У 2001 р. нараховувалося 2.963 домогосподарства (з них 23,6 % складалися з однієї особи, 25 % з двох осіб,20,8 % з 3 осіб, 20,1 % з 4 осіб, 5,7 % з 5 осіб, 2,9 % з 6 осіб, 1,1 % з 7 осіб, 0,4 % з 8 осіб і 0,4 % з 9 і більше осіб).Активне населення міста у 2001 р. працювало у таких сферах діяльності: у сільському господарстві — 5,8 %, у промисловості — 14,2 %, на будівництві — 15,3 % і у сфері обслуговування — 64,7 %. У муніципалітеті або у власному районі (кумарці) працює 3.669 осіб, поза районом — 1.090 осіб.

Доходи населення У 2002 р. доходи населення розподілялися таким чином :

Доходи населення за статтями доходів Рік 2002 р. 2001 р. Заробітна платня 52,4 % 50,7 % Доходи від ведення бізнесу 34,9 % 36,5 % Соціальна допомога 12,7 % 12,7 %  

Безробіття У 2007 р. нараховувалося 366 безробітних (у 2006 р. — 460 безробітних), з них чоловіки становили 41,8 %, а жінки — 58,2 %.

Економіка У 1996 р. валовий внутрішній продукт розподілявся по сферах діяльності таким чином :

Валовий внутрішній продукт Рік 1996 р. 1991 р. Сільське господарство 1,6 % 0 % Промисловість 10,1 % 0 % Будівництво 12,3 % 0 % Послуги 76 % 0 %  

Підприємства міста

Промислові підприємства

Промислові підприємства міста, за сферою діяльності Рік 2002 р. 2001 р. Енергетичні та водні ресурси 3,5 % 3,5 % Хімія та метали 12,3 % 12,3 % Переробка металів 31,6 % 29,8 % Продукти харчування 14 % 15,8 % Текстиль 5,3 % 5,3 % Виробництво меблів, видання 26,3 % 24,6 % Інше 7 % 8,8 % Усього підприємств 57 57  

Роздрібна торгівля

Підприємства роздрібної торгівлі міста, за сферою діяльності Рік 2002 р. 2001 р. Продукти харчування 28,5 % 31,5 % Одяг та взуття 19,4 % 18,1 % Товари для дому 13 % 12,2 % Книги та періодичні видання 1,6 % 2,1 % Промислова хімічна продукція 8,7 % 8,4 % Продукція, пов'язана з транспортними засобами 6,3 % 6,7 % Інше 22,5 % 21 % Усього підприємств 253 238  

Сфера послуг

Підприємства міста, що працюють у сфері послуг, за діяльністю Рік 2002 р. 2001 р. Гуртова торгівля 6,5 % 6,5 % Готелі та готельний бізнес 34,1 % 34,9 % Транспорт та зв'язок 10 % 11,1 % Посередницькі фінансові послуги 4,9 % 5 % Послуги підприємствам 4,4 % 4,4 % Послуги фізичним особам 26 % 25,1 % Нерухомість та ін. 14,2 % 13,1 % Усього підприємств 551 542  

Житловий фонд

У 2001 р. 5,5 % усіх родин (домогосподарств) мали житло метражем до 59 м2, 25,6 % — від 60 до 89 м2, 40,6 % — від 90 до 119 м2 і 28,3 % — понад 120 м2.З усіх будівель у 2001 р. 26,6 % було одноповерховими, 51,9 % — двоповерховими, 14,5 % — триповерховими, 5,3 % — чотириповерховими, 1,1 % — п'ятиповерховими, 0,2 % — шестиповерховими, 0,4 % — семиповерховими, 0,1 % — з вісьмома та більше поверхами.

Автопарк

Автомобілі, зареєстровані у місті, за призначенням Рік 2006 р. 2005 р. Приватні автомобілі 63,9 % 64,5 % Мотоцикли 10,1 % 9,7 % Вантажівки 22,8 % 22,7 % Трактори 0,4 % 0,5 % Автобуси та ін. 2,8 % 2,7 % Усього автомобілів 8.696 шт. 8.342 шт.  

Вживання каталанської мови

У 2001 р. каталанську мову у місті розуміли 93,9 % усього населення (у 1996 р. — 95,8 %), вміли говорити нею 81,5 % (у 1996 р. — 85,4 %), вміли читати 79,7 % (у 1996 р. — 83 %), вміли писати 58,1 % (у 1996 р. — 60,3 %). Не розуміли каталанської мови 6,1 %.

Політичні уподобання

У виборах до Парламенту Каталонії у 2006 р. взяло участь 3.773 особи (у 2003 р. — 4.148 осіб). Голоси за політичні сили розподілилися таким чином:

Вибори до Парламенту Каталонії Рік 2006 р. 2003 р. Конвергенція та Єднання (CiU) 38,4 % 41,1 % Соціалістична партія Каталонії (PSC) 19,2 % 20,1 % Народна партія (PP) 7 % 7,8 % Ініціатива за Каталонію — Зелені (ICV) 8,2 % 5,4 % Республіканська лівиця Каталонії (ERC) 23,7 % 24,4 % Громадяни — Громадянська партія (C's) 0,7 % 0 % Інші 2,9 % 1,2 %  

У муніципальних виборах у 2007 р. взяло участь 4.490 осіб (у 2003 р. — 4.375 осіб). Голоси за політичні сили розподілилися таким чином:

Муніципальні вибори Рік 2007 р. 2003 р. Конвергенція та Єднання (CiU) 33 % 35 % Соціалістична партія Каталонії (PSC) 32,6 % 34,2 % Народна партія (PP) 3,2 % 2,6 % Ініціатива за Каталонію — Зелені (ICV) 0 % 0 % Республіканська лівиця Каталонії (ERC) 16,8 % 14,1 % Громадяни — Громадянська партія (C's) 0 % 0 % Інші 14,4 % 14,1 %  

Історія та культура

Посилання Дані Інституту статистики Каталонії Інформація про підприємства муніципалітету Етимологія, літературна та діалектна вимова назв муніципалітетів