Балагер () — місто в Іспанії. Знаходиться у районі (кумарці) Нуґера провінції Лєйда, згідно з новою адміністративною реформою перебуватиме у складі Західної Баґарії.
Історія Урхельське графство
Населення Населення міста (у 2007 р.) становило 15 781 осіб (з них менше 14 років — 15,6 %, від 15 до 64 — 67,5 %, понад 65 років — 17 %). У 2006 р. народжуваність склала 164 осіб, смертність — 142 осіб, приріст населення склав 66 осіб. 2001 року активне населення становило 6.165 осіб, з них безробітних — 403 осіб. Серед осіб, які проживали на території міста у 2001 р., 10.243 осіб народилися в Каталонії (з них 6.056 осіб у тому самому районі, або кумарці), 2.439 осіб приїхало з інших областей Іспанії, а 677 осіб приїхало з-за кордону. Університетську освіту має 10,7 % усього населення.
2001 року нараховувалося 4.717 домогосподарств (з них 20 % складалися з однієї особи, 27 % з двох осіб, 21,8 % з 3 осіб, 20,9 % з 4 осіб, 7,1 % з 5 осіб, 2,2 % з 6 осіб, 0,6 % з 7 осіб, 0,2 % з 8 осіб і 0,2 % з 9 і більше осіб).
Активне населення міста у 2001 р. працювало у таких сферах діяльності: у сільському господорстві — 6,6 %, у промисловості — 22,6 %, на будівництві — 17,1 % і у сфері обслуговування — 53,8 %. У муніципалітеті або у власному районі (кумарці) працює 4.489 осіб, поза районом — 2.447 осіб.
Доходи населення
2002 року доходи населення розподілялися таким чином :
Доходи населення за статтями доходів Рік 2002 2001 Заробітна платня 58,4 % 60,1 % Доходи від ведення бізнесу 26,7 % 24,9 % Соціальна допомога 14,9 % 15,0 %
Безробіття
У 2007 р. нараховувалося 499 безробітних (у 2006 р. — 623 безробітних), з них чоловіки становили 35,9 %, а жінки — 64,1 %.
Економіка
1996 року валовий внутрішній продукт розподілявся по сферах діяльності таким чином :
Валовий внутрішній продукт Рік 1996 1991 Сільське господарство 5,8 % 6,4 % Промисловість 22,2 % 26,7 % Будівництво 14 % 12,5 % Послуги 58 % 54,4 %
Підприємства міста
Промислові підприємства.
Промислові підприємства міста, за сферою діяльності Рік 2002 р. 2001 р. Енергетичні та водні ресурси 1,0 % 1,0 % Хімія та метали 18,6 % 15,3 % Переробка металів 35,3 % 37,8 % Продукти харчування 14,7 % 15,3 % Текстиль 12,7 % 13,3 % Виробництво меблів, видання 14,7 % 15,3 % Інше 2,9 % 2,0 % Усього підприємств 102 98
Роздрібна торгівля.
Підприємства роздрібної торгівлі міста, за сферою діяльності Рік 2002 р. 2001 р. Продукти харчування 31,6 % 33,9 % Одяг та взуття 22,3 % 21,3 % Товари для дому 12,6 % 12,6 % Книги та періодичні видання 3,0 % 3,0 % Промислова хімічна продукція 7,6 % 7,0 % Продукція, пов'язана з транспортними засобами 6,6 % 6,0 % Інше 16,3 % 16,3 % Усього підприємств 301 301
Сфера послуг.
Підприємства міста, що працюють у сфері послуг, за діяльністю Рік 2002 р. 2001 р. Гуртова торгівля 14,5 % 13,2 % Готелі та готельний бізнес 16,8 % 16,8 % Транспорт та зв'язок 18,6 % 20,6 % Посередницькі фінансові послуги 4,8 % 5,1 % Послуги підприємствам 7,3 % 7,7 % Послуги фізичним особам 29,1 % 28,3 % Нерухомість та ін. 8,9 % 8,3 % Усього підприємств 560 530
Житловий фонд
У 2001 р. 3,3 % усіх родин (домогосподарств) мали житло метражем до 59 м², 31,2 % — від 60 до 89 м², 45,3 % — від 90 до 119 м² і 20,1 % — понад 120 м².З усіх будівель у 2001 р. 31,2 % було одноповерховими, 31,9 % — двоповерховими, 13,6 % — триповерховими, 7,1 % — чотириповерховими, 7 % — п'ятиповерховими, 5,1 % — шестиповерховими, 1,8 % — семиповерховими, 2,3 % — з вісьмома та більше поверхами.
Автопарк
Автомобілі, зареєстровані у місті, за призначенням Рік 2006 р. 2005 р. Приватні автомобілі 68,6 % 69,3 % Мотоцикли 6,2 % 6,0 % Вантажівки 18,6 % 18,5 % Трактори 1,7 % 1,8 % Автобуси та ін. 4,9 % 4,5 % Усього автомобілів 9.621 шт. 9.294 шт.
Вживання каталанської мови
У 2001 р. каталанську мову у місті розуміли 96,5 % усього населення (у 1996 р. — 97,8 %), вміли говорити нею 86,5 % (у 1996 р. — 87 %), вміли читати 82,9 % (у 1996 р. — 79,1 %), вміли писати 61,4 % (у 1996 р. — 50,4 %). Не розуміли каталанської мови 3,5 %.
Політичні уподобання
У виборах до Парламенту Каталонії у 2006 р. взяло участь 6.199 осіб (у 2003 р. — 7.211 осіб). Голоси за політичні сили розподілилися таким чином:
Вибори до Парламенту Каталонії Рік 2006 р. 2003 р. Конвергенція та Єднання (CiU) 38,5 % 40,2 % Соціалістична партія Каталонії (PSC) 27,9 % 28,3 % Народна партія (PP) 8,6 % 9,4 % Ініціатива за зелену Каталонію (IC) 6,4 % 4,4 % Республіканська лівиця Каталонії (ERC) 16,6 % 16,4 % Громадянська партія (C's) 0,5 % 0,0 % Інші 1,4 % 1,2 %
У муніципальних виборах у 2007 р. взяло участь 6.512 осіб (у 2003 р. — 7.906 осіб). Голоси за політичні сили розподілилися таким чином:
Муніципальні вибори Рік 2007 р. 2003 р. Конвергенція та Єднання (CiU) 30,6 % 36,4 % Соціалістична партія Каталонії (PSC) 41,9 % 43,1 % Народна партія (PP) 6,1 % 8,0 % Ініціатива за зелену Каталонію (IC) 13,8 % 0,0 % Республіканська лівиця Каталонії (ERC) 7,6 % 12,6 % Громадянська партія (C's) 0,0 % 0,0 % Інші 0,0 % 0,0 %
Історія та культура
Уродженці Ерумба Урхельська (1196—1231) — графиня Урхеля в 1211—1213 та 1228—1231 роках. Остання представниця династії, що правила Урхелем із 992 року.
Посилання
Дані Інституту статистики Каталонії (Institut d'Estadística de Catalunya)