Баньо́лас () - місто, розташоване в Автономній області Каталонія в Іспанії. Знаходиться у районі (кумарці) Пла-да-л'Астань провінції Жирона, згідно з новою адміністративною реформою перебуватиме у складі баґарії Жирона.
Населення
Населення міста (у 2007 р.) становить 17 451 осіб (з них менше 14 років - 17,2%, від 15 до 64 - 65,9%, понад 65 років - 16,9%). У 2006 р. народжуваність склала 237 осіб, смертність - 134 осіб, приріст населення склав 78 осіб. У 2001 р. активне населення становило 7.055 осіб, з них безробітних - 452 осіб. Серед осіб, які проживали на території міста у 2001 р., 11.512 осіб народилися в Каталонії (з них 7.581 осіб у тому самому районі, або кумарці), 1.440 осіб приїхало з інших областей Іспанії, а 1.280 осіб приїхало з-за кордону. Університетську освіту має 13,7 % усього населення. У 2001 р. нараховувалося 7.838 домогосподарств (з них 64,4% складалися з однієї особи, 14,1% з двох осіб, 9,3% з 3 осіб, 7,6% з 4 осіб, 2,8% з 5 осіб, 1 % з 6 осіб, 0,2% з 7 осіб, 0,2% з 8 осіб і 0,3% з 9 і більше осіб). Активне населення міста у 2001 р. працювало у таких сферах діяльності : у сільському господорстві - 2,8%, у промисловості - 31,7%, на будівництві - 11% і у сфері обслуговування - 54,6%. У муніципалітеті або у власному районі (кумарці) працює 6.207 осіб, поза районом - 2.688 осіб.
Доходи населення
У 2002 р. доходи населення розподілялися таким чином :
Доходи населення за статтями доходів Рік 2002 р. 2001 р. Заробітна платня 58,8% 58,8% Доходи від ведення бізнесу 29,4% 29,8% Соціальна допомога 11,8% 11,5%
Безробіття
У 2007 р. нараховувалося 424 безробітних (у 2006 р. - 486 безробітних), з них чоловіки становили 45,8%, а жінки - 54,2%.
Економіка
У 1996 р. валовий внутрішній продукт розподілявся по сферах діяльності таким чином :
Валовий внутрішній продукт Рік 1996 р. 1991 р. Сільське господарство 1,6% 2,8% Промисловість 32,4% 36,1% Будівництво 10,6% 14,4% Послуги 55,4% 46,8%
Підприємства міста
Промислові підприємства.
Промислові підприємства міста, за сферою діяльності Рік 2002 р. 2001 р. Енергетичні та водні ресурси 1,7% 1,8% Хімія та метали 4,7% 4,8% Переробка металів 44,8% 44,3% Продукти харчування 14,5% 15,0% Текстиль 11,6% 11,4% Виробництво меблів, видання 19,2% 18,6% Інше 3,5% 4,2% Усього підприємств 172 167
Роздрібна торгівля.
Підприємства роздрібної торгівлі міста, за сферою діяльності Рік 2002 р. 2001 р. Продукти харчування 31,1% 31,3% Одяг та взуття 23,4% 23,6% Товари для дому 12,7% 13,3% Книги та періодичні видання 3,1% 3,5% Промислова хімічна продукція 7,9% 7,7% Продукція, пов'язана з транспортними засобами 2,8% 2,9% Інше 18,9% 17,7% Усього підприємств 354 339
Сфера послуг.
Підприємства міста, що працюють у сфері послуг, за діяльністю Рік 2002 р. 2001 р. Гуртова торгівля 16,4% 16,3% Готелі та готельний бізнес 14,6% 14,6% Транспорт та зв'язок 13,7% 14,7% Посередницькі фінансові послуги 4,7% 4,8% Послуги підприємствам 10,8% 10,2% Послуги фізичним особам 30,9% 30,7% Нерухомість та ін. 9,0% 8,7% Усього підприємств 666 645
Житловий фонд
У 2001 р. 1,6% усіх родин (домогосподарств) мали житло метражем до 59 м², 21,7% - від 60 до 89 м², 38,6% - від 90 до 119 м² і 38,1% - понад 120 м².З усіх будівель у 2001 р. 34,8% було одноповерховими, 33,8% - двоповерховими, 23,8 % - триповерховими, 4,5% - чотириповерховими, 1,9% - п'ятиповерховими, 0,9% - шестиповерховими, 0,2% - семиповерховими, 0,2% - з вісьмома та більше поверхами.
Автопарк
Автомобілі, зареєстровані у місті, за призначенням Рік 2006 р. 2005 р. Приватні автомобілі 69,5% 70,3% Мотоцикли 8,9% 8,4% Вантажівки 17,8% 17,6% Трактори 0,7% 0,7% Автобуси та ін. 3,0% 3,0% Усього автомобілів 11.922 шт. 11.759 шт.
Вживання каталанської мови
У 2001 р. каталанську мову у місті розуміли 95,7% усього населення (у 1996 р. - 97,6%), вміли говорити нею 85,7% (у 1996 р. - 91,6%), вміли читати 82,5% (у 1996 р. - 84,8%), вміли писати 61,2 % (у 1996 р. - 61%). Не розуміли каталанської мови 4,3%.
Політичні уподобання
У виборах до Парламенту Каталонії у 2006 р. взяло участь 7.291 осіб (у 2003 р. - 8.033 осіб). Голоси за політичні сили розподілилися таким чином:
Вибори до Парламенту Каталонії Рік 2006 р. 2003 р. Конвергенція та Єднання (CiU) 42% 43,6% Соціалістична партія Каталонії (PSC) 15,3% 14,5% Народна партія (PP) 5,4% 5,8% Ініціатива за зелену Каталонію (IC) 8,5% 4,9% Республіканська лівиця Каталонії (ERC) 26,0% 30,3% Громадянська партія (C's) 0,4% 0,0% Інші 2,5% 0,9%
У муніципальних виборах у 2007 р. взяло участь 7.230 осіб (у 2003 р. - 6.510 осіб). Голоси за політичні сили розподілилися таким чином:
Муніципальні вибори Рік 2007 р. 2003 р. Конвергенція та Єднання (CiU) 44,6% 0,0% Соціалістична партія Каталонії (PSC) 13,4% 32,7% Народна партія (PP) 3,1% 5,8% Ініціатива за зелену Каталонію (IC) 5,9% 0,0% Республіканська лівиця Каталонії (ERC) 33,0% 56,0% Громадянська партія (C's) 0,0% 0,0% Інші 0,0% 5,4%
Історія та культура
Див. також
Дані Інституту статистики Каталонії