La segunda conchugación en francés ye formada por la evolución de los verbos acabaus en -ĒSCERE que prenioron infinitivos en -ĪRE, y uns atros verbos de la cuarta conchugación u conchugación en -ĪRE que prenioron lo paradigma de la conchugación incoativa, quedando muit pocos verbos en la cuarta conchugación latina orichinal, que corresponden en francés a un grupo de verbos acabaus en -ir adintro de la tercera conchugación francesa. Por lo suyo orichen y evolución corresponden a la conchugación incoativa de verbos acabaus en -ir de l'aragonés medieval, oriental y aragonés centro-oriental.
Adintro de la conchugación verbal en francés ye un grupo que sigue en imporancia a la primera conchugación, con bels 300 verbos. Muitos verbos chermanicos d'orichen francico entroron en esta conchugación. Manimenos ye una conchugación cuasi muerta pa la creyación de nuevos verbos, con las excepcions mes significativas de vrombir, amérir, Jesús Cantera y Eugenio de Vicente: Gramática francesa. Editorial Cátedra, S.A., 1999, pp 98-100. y la creyación de alunir en los anyos 1950, que se considera la zaguera formación d'un verbo d'esta conchugación en francés.
+ Modelo de ConchugaciónVerbo finir (raíz: fin-) Forma simple Forma composada Infinitivo finir avoir fini Cherundio en finissant en ayant fini Participio present finissant ayant fini Participio pasau fini — Modo Tiempo Je (j') Tu Il Nous Vous Ils Indicativo Present finis finis finit finissons finissez finissent Pasau imperfecto finissais finissais finissait finissions finissiez finissaient Pasau perfecto simple finis finis finit finîmes finîtes finirent Pasau composau ai fini as fini a fini avons fini avez fini ont fini Pasau anterior eus fini eus fini eut fini eûmes fini eûtes fini eurent fini Pasau pluscuamperfecto avais fini avais fini avait fini avions fini aviez fini avaient fini Futuro simple finirai finiras finira finirons finirez finiront Futuro perfecto aurai fini auras fini aura fini aurons fini aurez fini auront fini Condicional simple finirais finirais finirait finirions finiriez finiraient Condicional perfecto aurais fini aurais fini aurait fini aurions fini auriez fini auraient fini Subchuntivo Present finisse finisses finisse finissions finissiez finissent Pasau imperfecto finisse finisses finît finissions finissiez finissent Pasau perfecto aie fini aies fini ait fini ayons fini ayez fini aient fini Pasau pluscuamperfecto eusse fini eusses fini eût fini eussions fini eussiez fini eussent fini Imperativo Present — finis — finissons finissez — Pasau — aie fini — ayons fini ayez fini — {| class="wikitable" align="center" |+ Modelo de ConchugaciónVerbo se nourrir (raíz: nourr-) ! colspan="2" bgcolor="LightCyan" | ! colspan="3" bgcolor="LightCyan" | Forma simple ! colspan="3" bgcolor="LightCyan" | Forma composada |- ! colspan="2" bgcolor="LightCyan" | Infinitivo | colspan="3" align="center" | se nourrir | colspan="3" align="center" | sêtre nourri (e)(s) |- ! colspan="2" bgcolor="LightCyan" | Cherundio | colspan="3" align="center" | en se nourrissant | colspan="3" align="center" | en sétant nourri |- ! colspan="2" bgcolor="LightCyan" | Participio present | colspan="3" align="center" | se nourrissant | colspan="3" align="center" | sétant nourri (e)(s) |- ! colspan="2" bgcolor="LightCyan" | Participio pasau | colspan="3" align="center" | nourri | colspan="3" align="center" | — |- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Modo | bgcolor="LightCyan" align="center" | Tiempo | bgcolor="LightCyan" align="center" | Je | bgcolor="LightCyan" align="center" | Tu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Il | bgcolor="LightCyan" align="center" | Nous | bgcolor="LightCyan" align="center" | Vous | bgcolor="LightCyan" align="center" | Ils |- ! rowspan="10" bgcolor="LightCyan" align="center" | Indicativo | bgcolor="LightCyan" align="center" | Present | align="center" | me nourris | align="center" | te nourris | align="center" | se nourrit | align="center" | nous nourrissons | align="center" | vous nourrissez | align="center" | se nourrissent |- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Pasau imperfecto | align="center" | me nourrissais | align="center" | te nourrissais | align="center" | se nourrissait | align="center" | nous nourrissions | align="center" | vous nourrissiez | align="center" | se nourrissaient |- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Pasau simple | align="center" | me nourris | align="center" | te nourris | align="center" | il nourrit | align="center" | nous nourrîmes | align="center" | vous nourrîtes | align="center" | se nourrerent |- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Pasau composau | align="center" | me suisnourri (e) | align="center" | t'''esnourri (e)| align="center" | sestnourri (e)| align="center" | nous sommesnourri (e) s| align="center" | vous êtesnourri (e) s| align="center" | se sontlnourri (e) s|- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Pasau anterior| align="center" | me fusnourri (e)| align="center" | te fusnourri (e)| align="center" | se futnourri (e)| align="center" | nous fûmesnourri (e) s| align="center" | vous fûtesnourri (e) s| align="center" | se furentnourri (e) s|- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Pasau pluscuamperfecto| align="center" | métaisnourri (e)| align="center" | tétaisnourri (e) | align="center" | s'''étaitnourri (e) | align="center" | nous étionsnourri (e) s | align="center" | vous étieznourri (e) s | align="center" | se étaientnourri (e) s |- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Futuro simple | align="center" | me nourrirai | align="center" | te nourriras | align="center" | se nourrira | align="center" | nous nourrirons | align="center" | vous nourrirez | align="center" | se nourriront |- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Futuro perfecto | align="center" | me serainourri (e) | align="center" | te serasnourri (e) | align="center" | se seranourri (e) | align="center" | nous seronsnourri (e) s | align="center" | vous sereznourri (e) s | align="center" | se serontnourri (e) s |- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Condicional simple | align="center" | nourrirais | align="center" | nourrirais | align="center" | nourrirait | align="center" | nourririons| align="center" | nourr'''iriez | align="center" | nourriraient|- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Condicional perfecto| align="center" | me seraisnourri (e)| align="center" | te seraisnourri (e)| align="center" | se seraitnourri (e)| align="center" | nous serionsnourri (e) s| align="center" | vous serieznourri (e) s| align="center" | se seraientnourri (e) s|- ! rowspan="4" bgcolor="LightCyan" align="center" | Subchuntivo | bgcolor="LightCyan" align="center" | Present| align="center" | me nourrisse| align="center" | te nourrisses| align="center" | se nourrisse| align="center" | nous nourrissions| align="center" | vous nourrissiez| align="center" | se nourrissent|- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Pasau imperfecto| align="center" | me nourrisse| align="center" | te nourrisses| align="center" | se nourrît| align="center" | nous nourrissions| align="center" | vous nourrissiez| align="center" | se nourrissent|- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Pasau perfecto| align="center" | me soisnourri (e)| align="center" | te soisnourri (e)| align="center" | se soitnourri (e)| align="center" | nous soyonsnourri (e) s| align="center" | vous soyeznourri (e) s| align="center" | se soientnourri (e) s|- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Pasau pluscuamperfecto| align="center" | me fussenourri (e)| align="center" | te fussesnourri (e)| align="center" | se fûtnourri (e)| align="center" | nous fussionsnourri (e) s| align="center" | vous fussieznourri (e) s| align="center" | se fussentnourri (e) s|- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Imperativo| bgcolor="LightCyan" align="center" | Present| align="center" | — | align="center" | nourris-toi | align="center" | — | align="center" | nourrissons-nous | align="center" | nourrissez'-vous | align="center" | —
Referencias
Bibliografía Heinrich Lausberg: Lingüistica romanica. Tomo II morfología. Editorial Gredos, 1988. Gramática francesa. Larousse Editorial, S.A, 2000. Jesús Cantera y Eugenio de Vicente: Gramática francesa. Editorial Cátedra, S.A., 1999. Jacky Girardet, Jean-Marie Cridlig: Panorama Plus 1 Méthode de français. Santillana-Clé International, 1996. Jacqueline Picoche y Jean-Claude Rolland: Dictionnaire étymologique du français. Dictionnaires Le Robert, 2009. ISBN 2849024244, 9782849024249. Ludivine Glaud, Yves Loiseau, Elise Merlet: Grammaire essentielle du françáis. B1. Les Éditions Didier, 2015. Maïa Grégoire, Odile Thiévenaz: Grammaire progressive du français''. Clé International, 2002.
Categoría:Conchugacions verbals en francés