La gramática del pipil ye'l conxuntu de regles y principios que regulen l'usu del idioma pipil. Esti artículu amuesa un esquema gramatical del idioma náhuat o pipil, una llingua perteneciente a la familia llingüística yuto-nahua y emparentada col náhuatl mexicanu. El pipil ye una llingua amenazada y ye falada anguaño por solo dalgunos de los pipiles d'El Salvador.
Soníos
Fonemes y acentuación + Vocales básiques Vocales anteriores Vocales posteriores Zarrada iu Media e Abiertaa
La realización de la vocal posterior bazcuya ente y , pero'l alófonu predominante ye la vocal zarrada. Históricamente hubo distinción fonémica de cantidá, esto ye, les pallabres podíen tener distintes significaos dependiendo de si dalguna de les vocales yera llarga o curtia. Sicasí, la distinción paez sumir nel idioma modernu. + Consonantes básiques Billabial Alveolar Palatal Velar Labiovelar Glotal Oclusives p t k kw Africaes tz ch Fricatives s sh j Nasales m n Líquides l y w El fonema /k/ frecuentemente tien a y como alófonos, dándose tal variación tantu pol contestu fonéticu como pola variación dialeutal. El fonema /n/ tien dellos alófonos, que la so distribución ye práuticamente igual que la correspondiente a la /n/ española tal como se pronuncia n'El Salvador, esto ye:
Cuando /n/ va siguida d'una vocal ye usualmente alveolar (como en añada n'español salvadorianu). naja 'yo, me', ini 'este', nunan 'la mio madre' Cuando /n/ va siguida d'una oclusiva o africada, s'asimila el puntu d'articulación al de la consonante que la sigue.senpa 'una vegada, de nuevu', Ken tinemi? '¿Cómo tas?' , inchan 'en casa d'ellos', tenkal 'puerta, patiu' Precediendo a otres consonantes o a una posa, la pronunciación de n ye casi siempres velar: (como la "n" en pan, un güevu, un machu etc. n'español salvadorianu).Kan nemi? '¿ú (él/ella)?', anyawit 'tu (pl.) tas diéndote';
Ini ne apan 'Esto ye'l ríu', Shimutalikan! '¡Sentar!' A la fin de pallabra y antes d'una vocal, tamién ye velar (compárese la pronunciación salvadoriana de la "n" en un avión y con él).Ken ajsik? '¿Cómo llegó él/ella?', wan ini 'y esto' El soníu velar () apaez tamién en delles pallabres ente dos vocales; puede representase gráficamente por aciu "nh".nemanha 'más tarde, agora mesmu', kinhita 'ver', tenhat 'rivera'
La mayoría de les pallabres tán acentuaes na penúltima sílaba. Dalgunes tán acentuaes na última sílaba: estes inclúin dellos compuestos léxicos como tenkal 'puerta, patiu' (de ten 'entrada' y kal 'casa'), ciertos prefixos o monosílabos reduplicados como (opcionalmente) kajkal 'cases', amás de diminutivos con -tzin o -chin. Tamién hai pallabres nestes categoríes col acentu regular na penúltima sílaba.
Fonotáctica Les sílabes pueden tener cualquier forma dexada pola fórmula (C)V(C) y les pallabres pueden tener cualquier númberu de tales sílabes kal 'casa', at 'agua', ne 'ende', nu-ish 'el mio güeyu', a-pan 'ríu', los mios-tun 'gatu', kat-ka 'yera', uj-ti 'camín', kwa-wit 'árbol, madera, vara', nu-kwaj-kwach 'les mios ropes', metz-ti 'lluna', nech-kwa 'él/ella cómeme', tzak-tuk 'zarráu', shik-tzuj-tzun-ta-mej-ti-kan '¡afilen les puntes!' La mayoría de les consonantes en náhuat pueden apaecer en cualquier posición, pero m y kw nun pueden faelo a la fin d'una sílaba (o pallabra); tampoco esisten pallabres que rematen en p. A la fin d'una sílaba, m o kw convertir en n y k respeutivamente (ver les pronunciaciones nes tables de riba). tekuma-t 'jícara' pero nu-tekun 'el mio jícara', ki-tzakwa 'él/ella cerrar' pero tzak-tuk 'zarráu' J tien una distribución llindada: nunca puede apaecer dempués d'otra consonante y raramente facer de primeres d'una pallabra. J, a la fin d'una pallabra, tien una pronunciación débil y puede sumir totalmente. naja 'Yo, me', ujti 'camín', nikwaj 'yo comer', shushukna(j) 'verde'
Semivocales secundaries Cuando dos fonemes vocálicos tán xuntos nuna mesma pallabra, suelse interponer una (el soníu y) ente ellos (o [w] si la primer vocal ye o). Esto ye común cuando la primera de les dos vocales ta acentuada. miak 'enforma' → *shikwa + -a → shikwaya '¡cómilo!' se-uk (de *se + -uk) 'otru' → nu-ika-w 'el mio hermanu menor' → N'otros casos, si /i/ o /y/ precieden a otra vocal, sustitúyense de cutiu por . ki-pia-yá 'él yá lo tien' → seujti (de *se + ujti) 'una vegada' → Pero esta suel omitise si apaez dempués de sh o ch. shiawa! (por *shi-yaw-a) '¡vete yá!' → shi-k-chia-kan! '¡esperen! → Dempués de n alveolar o /k/ = , combínase de cutiu pa producir (paecida a la ñ española) o'l soníu y , respeutivamente. niajki (por *nin-yaj-ki) 'yo fui' → kielkawa 'él/ella escaez' →
Reduplicación
La reduplicación ye un procesu morfolóxicu carauterizáu en términos fonolóxicos y que s'emplega en delles instancies del sistema gramatical pipil. La reduplicación nel náhuat toma la forma d'una repetición de la primera sílaba d'una pallabra (o más específicamente, la parte (C)V al entamu de la pallabra): asina, por casu, la reduplicación de kunet 'neñu' ye ku-kunet 'neños', y un deriváu del raigañu petz- 'llisu' ye pe-petz-ka 'una especie de pexe pequeñu y plateado (pepesca nel español local)'.
Otra variedá más granible de reduplicación requier la adición d'una j depués de la reduplicación. Por casu: ku-j-kunet 'neños', pe-j-petz-naj plural de petz-naj 'llisu, desnudu'. En términos xenerales, la reduplicación simple (ensin j) ye gobernada por criterios léxicos. La reduplicación con j, otra manera, ye utilizada por regles gramaticales que:
xeneren nomes y axetivos plurales de singularestamal 'tortiella' → taj-tamal 'tortielles'
mistun 'gatu' → mij-mistun 'gatos'
kal 'casa' → kaj-kal 'cases'
apan 'ríu' → aj-apan 'ríos' producen verbos iterativos de verbos non iterativostaketza 'él/ella fala' → taj-taketza 'él/ella parola'
nemi 'él/ella ta (en dalgún llugar)' → nej-nemi 'él/ella camina'
paki 'él/ella ri' → paj-paki 'él/ella ta feliz'
ki-ajwa 'él/ella lo regaña' → ki-aj-ajwa 'él/ella reprender'
Sintagma nominal
Determinantes y cuantificadores + Determinantes y cuantificadores comunesdellos determinantesdellos cuantificadores ne 'el, la, los, les' se 'un, una' ini 'este, esta' uni 'esi, esa' se(j)se 'cada' miak 'munchos' ch(i)upi 'pocu, un pocu' muchi 'tou, toos' se 'unu' ume 'dos' yey 'trés' nawi 'cuatro' makwil 'cinco' Los determinantes (cola esceición de ne) y los cuantificadores pueden usase como pronomes, n'otres pallabres ensin preceder a un nome al que determinen o cuantifican, e.g. ne takat 'l'home', ini techan 'esta aldega', miak kal 'munches cases', ume siwat 'dos muyeres'.
Posesión Los prefixos que s'amuesen de siguío antepónense a los nomes pa espresar a quién "pertenecen"; por casu: nu-yac 'la mio ñariz', i-eltiw 'la so hermana', el to-mistun 'el nuesu gatu', mu-techan 'el to pueblu'.
+ Índices posesivosPosesor individualPosesor plural nu- 'el mio'
mu- 'el to'
i- 'el so'el to- 'el nuesu'
anmu- 'los sos (2ª persona)'
in- 'los sos (3ª persona)'
Nun esiste'l "usté" en náhuat sinón una sola forma pa la segunda persona singular; i- equival a "el so (d'él o ella)".
Dellos nomes esixen siempres un posesor, polo que ye incorreutu en náhuat dicir solamente *se yac 'una ñariz' o *ne eltiw 'la hermana': en llugar d'eso, ye necesariu dicir se iyak 'una la so-ñariz', ne nueltiw 'la la mio-hermana' o cualesquier otra forma posesiva que s'axuste meyor al contestu. Los nomes que siguen esta norma son, na so mayoría, aquellos qu'espresen yá seya partes del cuerpu o miembros de la familia.
Otros nomes pueden apaecer con un posesor o ensin él. Dalgunos d'estos tienen dos formes distintes: la forma absoluta, que s'utiliza ensin el prefixu posesivu, y la forma tenida, que s'utiliza col prefixu posesivu. Estos 'estaos' pueden ser indicaos por distintos sufixos; por casu: ne kune-t 'el neñu' → ne nu-kune-w 'el mio neñu'; ne ensin-ti 'el maíz' → ne nu-ensin 'el mio maíz'; ne esti 'el sangre' → ne nu-ye-yu 'la mio sangre'. Cuando dambos estaos del nome tienen un marcador-cero (como mistun y techan), el nome ye invariable.
+ Sufixos absolutos y peseídosAbsolutuTeníu Singular -t -ti Ø -w Ø Plural -met -ket Ø -wan Ø Los índices posesivos amuésennos la persona y númberu del posesor, que puede ser especificáu por un sintagma nominal. Cuando eso asocede, la construcción va tener de normal l'índiz de la tercer persona, e.g. ne i-mistun ne piltzin 'el gatu del neñu' (lliteralmente: 'el so-gatu'l neñu').
Esiste una manera alternativa d'espresar esto usando la preposición pal o'l relacional ipal: ne mistun pal ne piltzin ('el gatu del neñu'). Inclusive con posesión inalienable, ye posible dicir ne inan pal ne piltzin ('el la so-madre del neñu' = 'la madre del neñu').
El plural Un sustantivu puede formar el plural por dos procedimientos: al traviés de reduplicación (ver enriba) mistun 'gatu' → mij-mistun 'gatos'usando los sufixos del plural (-met, -ket) taka-t 'home' → taka-met 'homes' Pa sustantivos teníos: Esiste un sufixu especial pa dellos sustantivos teníos pa formar el plural: -wan. Este ye usáu con ciertos sustantivos que denotan rellaciones familiares y posesión inalienable. nu-elti-w 'la mio hermana' → nu-elti-wan 'les mios hermanes' nu-kunpa 'el mio amigu' → nu-kunpawan 'los mios amigos' nu-pal 'el míu' → nu-pal-wan 'los mios bienes'Nel restu de los casos usa la forma reduplicada del singular. nu-kune-w 'el mio fíu' → nu-kuj-kune-w 'los mios fíos' nu-kwach 'el mio (pieza de) ropa → 'nu-kwaj-kwach 'el mio(s) ropa(s)'Delles vegaes, ye'l prefixu posesivu'l que ye reduplicado. nu-ish 'el mio güeyu' → nuj-nu-ish 'los mios güeyos' i-kshi 'el so pie' → ij-i-kshi 'los sos pies'
Delles pallabres pueden acompañar a un sustantivu nel sintagma nominal, como los determinantes ne, ini, uni. Estos son invariables en cuanto all númberu, y.j. uni mistun 'esi gatu', uni mijmistun 'esos gatos'. Per otra parte, los nomes son acompañaos por un cuantificador que ye plural por sigo mesmos, nun precisen tar en plural morfolóxicamente, y.j. ume mistun 'dos gatos'.
Axetivos Los axetivos que s'usen atributivamente precieden o siguen al sustantivu, e.g. se selek iswat o se iswat selek 'una fueya tienra' (selek 'tienru, frescu, verde', iswat 'fueya').
Esiste una gran variación con al respective de cómo marcar el plural nun sintagma nominal que contién un axetivu. Siempres y cuando dalgún elementu dientro del sintagma nominal tenga marca de plural, nun ye necesariu que los otros elementos tean tamién marcaos (lo cual podría llegar a considerase redundancia). Sicasí, dalgunos falantes paecen indicar una preferencia por: Marcar el plural nel primer elementu que seya posible (lo más a la izquierda posible) y si non, evitar la redundacia, por tanto chijchiltik tzaput o tzajtzaput chiltik, pero ume chiltik tzaput o ume tzaput chiltik.
Pronomes y alverbios Nengún sintagma nominal lleva marques de casos, y esto ye igualmente ciertu pa los pronomes, cada unu de los cualos tien una única forma que puede desempeñar cualquier función sintáctica na oración. + Pronomes personalesSingularPlural naja 'yo'
taya 'tu, vos'
yaja 'él, ella'tejemet 'nós'
anmejemet 'vós, ustedes'
yejemet 'ellos, elles'
+ Oros pronomes y deícticosPronomesAlverbios de llugarOtros alverbiosDemostrativu |
ini, yajini 'esti' uni, yajuni 'esi, aquel (lloñe)' yajane 'esi, aquel (del que falamos)' nikan 'equí' unkan 'ende, ellí (lloñe)' ne 'ende, ellí (en dichu llugar)' ijkini 'como esti' ijkiuni 'como aquel' ash(k)an 'agora, güei' kwakuni 'entós' nemanha 'tarde, dempués'Interrogativu |
ká '¿quién?' tey/tay '¿qué?' katiawel? '¿cuál?' kan? '¿ónde?' ken? '¿Cómo?, ¿Cómo qué?' keman? '¿cuándo?'Indefiníu |
aka 'daquién' inte aka 'naide' tatka 'daqué, cualquier cosa, dalguna cosa' inte tatka 'nada' kanaj 'dalguna parte, n'otra parte' inte kanaj 'niundes, per nenguna parte' nujme 'perdayures, por onde quiera' inte keman 'nunca'
Casos y preposiciones